Patiko straipsnis ?

Canon 450D apžvalga

1. Įvadas

Šiuolaikinėje veidrodinių fotoaparatų rinkoje darosi vis sunkiau pristatyti išskirtinių modelių, tačiau arši konkurencija neleidžia atsikvėpti nei vienam gamintojui.

Pasirodžius Canon 300D, net ir įprastiems vartotojams pirmą kartą tapo prieinamas veidrodinis fotoaparatas. Canon 350D pasižymėjo ženkliai atnaujintu funkcionalumu, kai tuo tarpu 400D tebuvo labiau patobulintas kosmetiškai. Ar Canon 450D galima vadinti naujos kartos fotoaparatu ? Tai sužinosite perskaitę šį straipsnį.

2. Ergonomika

Canon 450D, lyginant su jo pirmtaku 400D, šiek tiek pakeitė savo formą: dėl didesnio ekranėlio gamintojai privalėjo „timptelėti“ fotoaparatą į viršų, todėl iš išvaizdos fotoaparatas vis labiau ima priminti aukštesnės klasės modelius. Dėl matmenų pokyčio taip pat pasidarė truputėlį lengviau laikyti fotoaparatą, tačiau didesnių rankų „savininkams“ baterijų laikiklis išlieka būtinybe (mažasis dešiniosios rankos pirštas vis dar privalo „kyboti ore“).

Canon 400D ir Canon 450D
Canon 400D ir Canon 450D

Šiek tiek pakito ir fotoaparato mygtukai – jų dydis, išdėstymas, net funkcijos. Pačiu didžiausiu pasiekimu įvardinčiau papildomos funkcijos (baltos šviesos balansas) pridėjimą „Direct print“ mygtukui, kurį taip vieningai keikė dauguma fotografų. Išties, ar taip dažnai mums reikia spausdinti nuotraukas tiesiogiai iš fotoaparato, kad šiai funkcijai reiktų skirti specialų, šią vienintelę funkciją atliekantį mygtuką ? Dar vienas nemažas patobulinimas – ISO mygtukas šalia ratuko. Nuo šiol galima keisti fotoaparato jautrumą neatitraukiant akies nuo vaizdo ieškiklio, kadangi jame nuo šiol rodoma ir jautrumo vertė. Na ir dar vienas nedidelis, tačiau malonus rodyklių tipo mygtukų patobulinimas – nuo šiol jie nėra tokie slidūs ir yra labiau prigludę prie fotoaparato korpuso.

3. Nuotraukų peržiūra ir „Live View“

Vienas pastebimiausių fotoaparatų patobulinimų – milžiniškas, net 3 colių ekranėlis, kurį turi ir ne taip senai išleistas Canon 40D. Džiugu, jog Canon nediskriminuoja vartotojų ir į naujausius, tiek mėgėjų, tiek pusiau profesionalų klasės aparatus deda vienodo dydžio ekranėlius (pvz. 350D ir 20D turėjo 1.8“, o 400D ir 30D – 2.5“ colių ekranus).

Viena pagrindinių fotoaparatų naujovių – galimybė stebėti vaizdą per ekranėlį realiuoju laiku, naudojantis „Live View“ funkcija. Pati įdomiausia „Live View“ funkcija – galimybė skaitmeniniu būdu realiuoju laiku priartinti vaizdą 5 arba 10 kartų. Tai puikus įrankis naudojant rankinį fokusą, arba dirbant su makro ar nutolusiais objektais, nes atsiranda galimybė labai greitai patikrinti ar fokusas suvestas tinkamai. Žinoma, egzistuoja ir kur kas egzotiškesni pritaikymo būdai – štai su 200 mm objektyvu realiuoju laiku stebėjau už 300 metrų esančio daugiaaukščio pietaujančius gyventojus.

Norint sufokusuoti vaizdą „Live view“ režime galima rinktis vieną iš 3 būdų:

  1. Naudoti rankinį fokusavimą. Tikslinga naudoti kartu su skaitmeniniu artinimu ir stovu.
  2. Naudoti vadinamąjį greito fokusavimo metodą (quick mode). Laikant ekspozicijos fiksavimo mygtuką fotoaparatas pakelia veidrodį ir ima fokusuoti. Dažniausiai fokusavimo laikas yra gana trumpas, bet visgi tikslinga nepamiršti įjungti sufokusuoto vaizdo patvirtinimo garso (beep). Atleidus mygtuką fotoaparatas akimirksniu grįš į realaus laiko vaizdo peržiūrą.
  3. Naudoti realaus laiko fokusavimą (live mode). Tai fokusavimo tipas, dažniausiai sutinkamas kompaktiniuose fotoaparatuose (kontrastu paremtas fokusavimas). Fokusuojant šiuo būdu vaizdas ekranėlyje nedings, nors fotoaparatas fokusuos bent dvigubai lėčiau nei prieš tai minėtuoju būdu. Svarbu paminėti, jog Canon 40D turi tik greito fokusavimo metodą – kontrastu paremtas fokusavimas yra Canon 450D naujovė.

Panašu, jog didesnio ekranėlio ateityje tikėtis bus sunku, nes priešingu atveju tektų didinti fotoaparato gabaritus. Tad greičiausiai ateityje bus investuojama ne į dydį, o į ekranėlio raišką. Tiesa, internete sklando gandai, jog ne už kalnų ir filmuojančių veidrodinių fotoaparatų era...

4. Funkcijos

Canon 450D gali pasigirti išties neblogu papildytu funkcijų rinkiniu. Aiškėja ir dėsningumas: 300D funkciniu požiūriu buvo gana kuklus modelis, kai tuo tarpu 350D buvo gerokai pažangesnis fotoaparatas; 400D (kaip beje ir 30D) patobulintas nežymiai, o į 450D integruoti gana novatoriški sprendimai. Štai dalis naujųjų funkcijų:

  • Didelio jautrumo triukšmų šalinimas (high ISO speed noise reduction) – iki šiol pasirinkti ar fotoaparato viduje programiškai mažinti didelio jautrumo sąlygojamus triukšmus buvo galima tik aukštesnės klasės fotoaparatuose. Džiugu, jog ši funkcija tapo prieinama ir mėgėjų klasės fotoaparatui.
  • Šviesių tonų prioritetas (highlight tone priority) – naujų aukštesnės klasės fotoaparatų funkcija, šiek išplečianti dinaminį fotoaparato diapazoną (iki 1 EV šviesių tonų srityje esant 200-1600 ISO).
  • Automatinis šviesos optimizavimas (auto lighting optimizer)– nors aprašyta sudėtingai, tai tiesiog vidinė automatinė kontrasto koregavimo funkcija (taikoma esant mažam kontrastui).
  • Vartotojo meniu (my menu) – meniu lentelėje yra atskira vartotojui skirta kortelė (tab), kurioje vartotojas gali susidėti dažniausiai naudojamas ar sunkiau pasiekiamas funkcijas.
  • Blyksčių valdymas (flash control) – galimybė fotoaparato viduje valdyti išorinės ir vidinės blykstės nustatymus. Nors tai buvo dalinai realizuota ir anksčiau, galima rinktis tokius egzotinius nustatymus kaip išorinės blykstės specialiosios funkcijos (custom functions) ar blykstės šviesos naudojimas. Praktiškai neretai naudinga išjungti blykstės blyksnius, paliekant tik blykstės raudonąją šviesą, padedančią fokusuoti tamsoje. Funkcija tampa išties neįkainojama, kuomet įsidedama į vartotojo meniu, iš kurio ją galima pasiekti itin greitai.
  • Kadrų seka taimerio režime (multiple shots in self timer) – galimybė nustatyti kadrų sekos funkciją (iki 10 nuoseklių kadrų) taimerio režime. Be galo patogu, nes fotografuojantis grupiniuose kadruose nereikia kaskart bėgioti ir paleidinėti fotoaparato užraktą.
  • Taškinis šviesos matavimas (spot metering) – dar viena naudinga funkcija, atkeliavusi iš aukštesnės klasės fotoaparatų; ja naudojantis galima matuoti ekspoziciją pagal itin nedidelį plotą kadro centre.

5. Sensorius

Deja, megapikselių varžybos tęsiasi: kiekviena firma, išleisdama naują fotoaparatą, stengiasi padidinti taškų kiekį (šįkart – iki 12 megapikselių), nors to daryti nėra jokios būtinybės. Visgi džiugu, jog Canon vis dar sugeba išlaikyti mažus skaitmeninių triukšmų lygius. Derėtų paminėti, jog naujasis Canon 450D sensorius sugeba spalvas koduoti 14 bitų režimu, fotografuojant RAW formatu. Visgi tai daugiau popierinė charakteristika – praktikoje šis privalumas sunkiai pastebimas.

Crop image Pažymėtas raudonas plotelis naudotas iškarpoms, esant įvairioms ISO vertėms

Fotografavimo parametrai: objektyvas Canon EF 50/1.4, AV (diafragmos prioritetas), diafragma F8, AWB (automatinis baltos šviesos balansas), JPEG formatas su mažiausiu suspaudimu. Taip pat buvo fotografuojama du kartus: su vidiniu skaitmeninių triukšmų pašalinimu (NR ON) ir be jo (NR OFF).

ISO bandymai

6. Objektyvas

Canon 450D komplektuojamas su nauju Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS objektyvu. Bene pats ryškiausias objektyvo pokytis – tai stabilizacijos integravimas. Tai atsakas į kitų gamintojų gaminamus aparatus su integruota stabilizacija (Canon iki šiol tegalėjo pasiūlyti stabilizaciją, integruotą į brangius objektyvus), todėl šis žingsnis turėtų bent kuriam laikui pristabdyti pirkėjų migraciją. Tiesa, stabilizacija veikia išties efektyviai – pavyko nesunkiai padaryti nesusiliejusių kadrų fotografuojant 3 kartus ilgesniu išlaikymu nei rekomenduojama atitinkamomis sąlygomis.

Net su integruota stabilizacija objektyvas išliko itin lengvas, tačiau, kaip ir pirmtakas, nepatvarus: plastmasinis bajonetas, šiek tiek klibantis objektyvo galas, pigus korpusas. Visgi turint omeny objektyvo kainą, įspūdingos kokybės tikėtis neverta.

Nors Canon giriasi, jog atnaujino ir objektyvo optinius elementus, po maždaug 30 min. bandymų buvo pastebėtas tik nedidelis kontrasto pagerėjimas ir šiek tiek mažiau chromatinių aberacijų. Kainos ir kokybės atžvilgiu tai geras objektyvas pradedantiesiems, tačiau šiek tiek reiklesniems vartotojams visgi vertėtų žvalgytis į kitus objektyvus.

7. Priedai

Pagrindinis Canon 450D pokytis priedų skiltyje – tai SD(HC) kortelių naudojimas. Šio žingsnio buvo galima tikėtis, nes daugelis gamintojų jau pasuko SD(HC) keliu, kadangi šios kortelės yra vienos iš pigiausių, o talpa ir greičiu beveik nenusileidžia savo konkurentėms.

Kitas nedidelis Canon 450D patobulinimas – nauja, talpesnė ličio jonų baterija (1080 mAh vietoj 720 mAh). Jos forma šiek tiek skiriasi nuo prieš tai naudotų baterijų, todėl Canon 350D ir 400D baterijos šiam fotoaparatui netiks (deja, netiks ir minėtųjų fotoaparatų baterijų laikiklis BG-E3). Visgi sprendimas pateisinamas, kadangi padidėjusiam ekranėliui ir objektyvo stabilizacijai reikia papildomų energijos resursų, tad maksimalus kadrų, padaromų su viena baterija, kiekis neturėtų ženkliai skirtis nuo pirmtakų.

8. Išvados

Nors naujasis Canon fotoaparatas nesukėlė revoliucijos rinkoje, visgi drąsiai galima teigti, jog 450D pripildytas daugybės malonių smulkmenų, sukelsiančių susižavėjimą ne tik mėgėjų, bet ir entuziastų tarpe. Bene daugiausiai dėmesio verta išplėtota realaus laiko vaizdo peržiūra didžiuliame ekranėlyje, SD(HC) kortelių palaikymas ir atnaujintas komplektuojamas komplektyvas. Pridėkime prie to keletą įdomių funkcijų, atkeliavusių iš aukštesnės klasės fotoaparatų, intuityvų meniu, gerą skaitmeninių triukšmų valdymą, talpią bateriją ir turėsime aparatą, kurį nedvejojant galima vadinti išties puikia investicija.

Canon 450D

  •   Naudingos naujos funkcijos
  •   Atnaujintas komplektuojamas objektyvas
  •   Geras skaitmeninių triukšmų valdymas, nepaisant padidėjusios sensoriaus raiškos
  •   Realaus laiko vaizdo peržiūra („Live mode“) didžiuliame 3" ekranėlyje
  •   SD(HC) kortelių palaikymas
  •   Intuityvus, patogus meniu
  •   Nauja talpi baterija
  •   Brangokas
  •   Keblus kai kurių mygtukų pasiekimas
  •   Lėta fokusavimo sistema realaus laiko vaizdo peržiūros režime
Griežtai draudžiama šią informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, metodinėje medžiagoje ar kitaip platinti mano surinktą medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti svetainę kaip šaltinį ! mikasbinkis.lt