Patiko straipsnis ?

Sprogdiname muilo burbulus (11 kompaktinių fotoaparatų)

1. Įvadas

Dažno profesionalo paklausus apie tai, kokį fotoaparatą reikėtų rinktis už pakankamai kuklią sumą, neretai susilaukiama patarimo tiesiog pasirinkti gražiausią. Tačiau ar šie fotoaparatai skiriasi tik dizainu ? Tai sužinosite perskaitę šį straipsnį.

Prieš gilinanti į kiekvieno fotoaparato specifiką, vertėtų apžvelgti aspektus, bendrus visiems šiame palyginime dalyvavusiems fotoaparatams. Visų pirma, visi kompaktiniai fotoaparatai, net ir patys pigiausi, be fotografavimo gali filmuoti, įamžinti mažus objektus (vadinamoji „makro“ funkcija), daugiau ar mažiau tolinti arba artinti vaizdą. Jie taip pat turi ir kiek rečiau naudojamas, tačiau gan populiarias galimybes sujungti aparatą su televizoriumi nuotraukų peržiūrai bei spausdinti nuotraukas tiesiogiai sujungus aparatą su spausdintuvu.

Svarbu paminėti tai, jog šiais laikais gamintojai pelnosi iš žmonių nežinojimo. Vienintelis fotoaparatas, turintis optinę stabilizaciją (kuomet aparato lęšis judinamas pagal laikančiojo rankos judesius), iš visų palyginime dalyvavusių fotoaparatų turėjo tik Canon Powershot A590 IS. Kitų gamintojų deklaruojami stabilizacijos būdai yra pagrįsti jau padarytų nuotraukų apdorojimu ar tiesiog kitų fotografavimo parametrų parinkimu ir nėra nei perpus tokie efektyvūs kaip optinė stabilizacija. Be to, į kompaktinius fotoaparatus nuolat „kemšama“ vis daugiau ir daugiau taškų (megapikselių), kurių gausa tik pablogina galutinę nuotraukos kokybę. Mažai kas žino, jog kokybiškai A4 dydžio nuotraukai padaryti pakanka tik 3 megapikselių fotoaparato.

2. Palyginimo kriterijai

  • Paprastumas vartotojui – bendri įspūdžiai apie fotoaparato suprantamumą, intuityvumą, integruotą pagalbą bei vartotojo instrukciją. Tiesa, kai kurie palyginime dalyvavę aparatai buvo paskolinti tiesiai iš pardavėjų sandėlių, todėl ne visi turėjo tinkamai paruoštas lietuviškas instrukcijas.
  • Sandara ir ergonomika – keletas sakinių apie fotoaparato išorinę išvaizdą bei valdymo subtilybes.
  • Fotoaparato darbo greitis – pastebėjimai apie fotoaparato fokusavimo, fotografavimo greitį bei kitų fotoaparato greičio charakteristikų įvertinimai.
  • Optika ir nuotraukų kokybė – trumpas gaunamų nuotraukų kokybės aprašymas.
  • Papildomos savybės ir funkcijos – įspūdžiai apie bandymus filmuoti fotoaparatu bei kitų naudingų aparate rastų funkcijų aprašymas.
  • Apibendrinimas – prieš tai išvardintais kriterijais aprašyto fotoaparato santrauka.

3. Fotoaparatai

canon_a470Canon A470
canon_a590Canon A590 IS
casio_ex-z80Casio EX-Z80
fujifilm_j50FujiFilm J50
nikon_s210Nikon S210
olympus_1030Olympus mju 1030
olympus_fe-340Olympus FE-340
pentax_e50_webPentax E50
pentax_w30Pentax W30
praktica_8403Praktica 8403
sony_dsc-w110Sony DSC-W110

4. Išvados

Nors, atrodytų, pigūs fotoaparatai išties turėtų pasižymėti labai panašiomis charakteristikomis, fotoaparatų gamintojai vis dar sugeba nustebinti vartotojus ir išleisti į rinką pakankamai skirtingų ir konkurencingų modelių.

Bene geriausiai iš visų fotoaparatų pasirodė abu Olympus fotoaparatai, kuriuos būtų galima drąsiai vadinti geriausiais pradedančiųjų fotografų draugais, na o taupiems profesionalams geriausia alternatyva būtų greitasis Casio EX-Z80.

Palyginimo metu taip pat buvo pastebėta, jog praktiškai visi fotoaparatai pasiekia „priimtinų“ nuotraukų ribą esant 400 ISO – peržengus šį slenkstį vaizdas netenka detalumo arba kenčia nuo skaitmeninių triukšmų. Gaila, bet kai kurių fotoaparatų charakteristikose galima rasti net iki 3200 ISO verčių, tačiau tai tik eilinis žmonių mulkinimas – nuotraukų beveik neįmanoma įžiūrėti dėl košmariškai didelių skaitmeninių triukšmų. Keistas gamintojų požiūris ir į atminties korteles – kai kurie gamintojai iki šiol mano, jog prie aparato pridėta 32 MB atminties kortelė gali būti naudinga vartotojui. Turint omeny, jog į ją dažniausiai telpa tik keliolika nuotraukų, o nauja 512 MB kortelė (šiuo atveju SD tipo) kainuoja tik 10-20 Lt, tokią gamintojų politiką galima suprasti tik kaip nepagarbą gamtai (dažniausiai komplektuojamas korteles vartotojai išmeta).

Tiesa, besirenkantiems kompaktinį fotoaparatą taip pat labai rekomenduoju šias apžvalgas:

Griežtai draudžiama šią informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, metodinėje medžiagoje ar kitaip platinti mano surinktą medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti svetainę kaip šaltinį ! mikasbinkis.lt