Patiko straipsnis ?

Pigesnio už pigiausią beieškant: Canon ir Carl Zeiss 50'ukai

1. Įvadas

Pigus ir kokybiškas – atrodytų sunkiai suderinama žodžių kombinacija, ypač fotografijoje, kur neretai objektyvo kaina tiesiogiai atspindi objektyvo kokybę. Visgi malonu, jog net ir čia yra išimčių – 50 mm objektyvai visuomet buvo mėgiami tarp fotografų dėl mažo svorio, puikių optinių charakteristikų, atviros diafragmos ir visapusiškumo (galybe panaudojimo atvejų).

Neskaitant „kit‘inio“ Canon EF 18-55 mm 3.5-5.6 objektyvo, Canon 50‘ukas, regis, yra pats pigiausias automatinio fokusavimo Canon objektyvas. O gal įmanoma rasti jam konkurentą, gebantį pademonstruoti analogiškas optines charakteristikas, bet už mažesnę kainą ? Šiame straipsnyje pamėginsime tai sužinoti palygindami bene populiariausią mėgėjų tarpe Canon 50‘uką su egzotiškuoju Carl Zeiss rankinio fokusavimo analogu.

Canon ir Zeiss objektyvai
Canon EF 50 mm 1.8 II

Dėl neįtikėtino kainos ir kokybės santykio šis objektyvas nuo pat išleidimo pradžios buvo nepaprastai populiarus visų Canon „religijos“ fotografų, o ypač mėgėjų draugas. Iki šiol interneto forumuose neretai rekomenduojama mesti šalin komplektuojamą objektyvą (vadinamąjį „kit‘inį“) ir naują fotoaparatą įsigyti būtent su šiuo 50‘uku, ar bent jau pirkti jį papildomai. Kadangi teko naudoti šį objektyvą ne vienerius metus, galiu drąsiai teigti, jog jis išties pateisino mano lūkesčius ir ne kartą juos viršijo. Vienintelis dalykas, apie kurį galėčiau atsiliepti šiek tiek kritiškai, tai plastmasinis bajonetas – taip, maža smulkmena, bet dėl jos visuomet tekdavo šiek tiek atsargiau elgtis su objektyvu keitimo metu.

Apžvalgos kampas: 46 laipsniai
Minimalus fokusavimo atstumas: 0,45 m
Fokusavimas: automatinis (Canon mikro variklis)
Filtro diametras: 52 mm
Svoris: 175 g
Rinkos kaina: apie 300 Lt

Carl Zeiss Jena Tessar 50 mm 2.8

Carl Zeiss – tai legendinė vokiečių optikos gamintoja, išleidusi daugybę nuostabių rankinio ir šiek tiek automatinio fokusavimo objektyvų. Daugelis rankinio fokusavimo objektyvų iki šiol yra taip gerai vertinami, jog neretai žmonės moka už juos tiesiog fantastiškas sumas. Tiesa, pastarųjų objektyvų šiuo metu išleidžiama nykstamai mažai, todėl pagrindiniai sandėriai atliekami įvairiose skelbimų lentose, aukcionuose ar antikvariatuose – kaip tik pastarajame šį objektyvą man nupirko vienas kolega fotografas. Deja, iš karto pasidžiaugti objektyvu nepavyko – buvo sugedęs diafragmos uždarymo mechanizmas, tad teko laikinai jį patikėti auksarankiams (būkite budrūs pirkdami seną techniką !). Daugiau priekaištų objektyvui neturiu – tvirtas metalinis korpusas ir sriegis (M42), patogus fokusavimo žiedas. Tiesa, norint naudoti šį ir kitus M42 sriegio objektyvus reikia turėti ir EOS -> M42 adapterį, kurio kaina yra maždaug 40-60 Lt.

Apžvalgos kampas: 45 laipsniai
Minimalus fokusavimo atstumas: 0,35 m
Fokusavimas: rankinis
Filtro diametras: 49 mm
Svoris: 130 g
Rinkos kaina: apie 100 Lt

2. Kontrasto testai

Kontrasto arba objektyvų „aštrumo“ testuose buvo fotografuojama standartinė vaizdo rezoliucijos skalė. Šis testas yra svarbus ir gana reprezentatyvus: kuo geresnis objektyvo kontrastas, tuo geresnė ir vaizdo skiriamoji geba (įmanoma įžvelgti daug smulkių, nesusiliejančių linijų) bei spalvos (geresnis kontrastas – ryškesnės spalvos).

Nufotografavus skalę, buvo iškirptos tam tikros kadro vietos – nedidelis centro ir nuotraukos krašto kvadratas. Iškarpos šiek tiek padidintos, kad skaitytojui būtų lengviau įžvelgti skirtumus.

resolution_mod Rezoliucijos skalė

Svarbu paminėti, jog Canon objektyvas yra automatinio, o Carl Zeiss – rankinio fokusavimo, todėl fotografuojant su pastaruoju objektyvu buvo skiriamas itin didelis dėmesys kuo tikslesniam sufokusavimui.

Kiti techniniai fotografavimo parametrai:

Fotoaparatas: Canon 40D
Fotografavimo režimas: AV (diafragmos prioritetas), +1EV korekcija
ISO: 200
Aplinkos šviesa: 4100K
Nuotraukas formatas: RAW
Konvertuota: Canon Digital Photo Professional (į TIFF formatą), be korekcijų

50 mm F1.8 krašto ir centro iškarpos
canon50f1-8cr1 canon50f1-8cr2

Kraštas. Nors Carl Zeiss nesugeba fotografuoti 1.8 diafragma, tačiau įdomumo dėlei pateikiamas Canon pavyzdys. Išties rezultatas įspūdingas – prie pačios atviriausios diafragmos objektyvas sugeba išgauti puikų rezultatą. Tiesa, jei šviesos šaltinis gan stiprus, esant tokiai atvirai diafragmai galima išvysti nemenkų chromatinių aberacijų, kurios lengvai panaikinamos uždarius diafragmą bent vienu žingsniu.

Centras. Nuotraukos centras irgi ganėtinai neblogas – skirtumus tarp linijų galima įžvelgti nesunkiai, ir tik po ilgo žiūrėjimo galima išvysti nykstamai mažas chromatines aberacijas.

50 mm F2.8 krašto ir centro iškarpos
canon50f2-8cr1 zeiss50f2-8cr1 canon50f2-8cr2 zeiss50f2-8cr2

Kraštas. Esant 2.8 diafragmai skirtumas tarp objektyvų ryškus – Canon objektyvu padarytos nuotraukos iškarpa daug aiškesnė nei Carl Zeiss.

Centras. Centre vaizdas gana panašus: nors Canon iškarpa atrodo ryškesnė nei Carl Zeiss, tačiau skirtumas nėra toks akivaizdus. Tiesa, Carl Zeiss darytos nuotraukos turi švelniai oranžinės spalvos atspalvį (tikrinta Adobe Photoshop).

50 mm F4 krašto ir centro iškarpos
canon50f4-0cr1 zeiss50f4-0cr1 canon50f4-0cr2 zeiss50f4-0cr2

Kraštas. Diafragmą pakeitus į F4, Carl Zeiss rezultatas tampa nežymiai aiškesnis, tačiau ryškumu vis tiek nusileidžia Canon.

Centras. O štai centre jėgos beveik susilygina – Carl Zeiss linijos atrodo galbūt šiek tiek blankesnės, tačiau tai tik objektyvo specifinio spalvinio atspalvio padarinys.

50 mm F5.6 krašto ir centro iškarpos
canon50f5-6cr1 zeiss50f5-6cr1 canon50f5-6cr2 zeiss50f5-6cr2

Kraštas. Uždarius diafragmą iki F5.6, Carl Zeiss beveik pasiveja Canon – nors vaizdas nėra identiškas, ryškumas tampa labai panašus.

Centras. Panaši situacija ir nuotraukos centre – Canon pranašumas yra ganėtinai nedidelis.

50 mm F8 krašto ir centro iškarpos
canon50f8-0cr1 zeiss50f8-0cr1 canon50f8-0cr2 zeiss50f8-0cr2

Kraštas. Diafragmai esant F8, Carl Zeiss rezultatas tampa beveik identiškas Canon: tai bene panašiausios objektyvų nuotraukų krašto iškarpos šiame teste.

Centras. Nors skirtumas nedidelis, net pridarius diafragmą iki F8, Carl Zeiss vaizdas visgi nežymiai nusileidžia Canon – regis kadro centras yra Canon stiprioji pusė.

50 mm F11 krašto ir centro iškarpos
canon50f11cr1 zeiss50f11cr1 canon50f11cr2 zeiss50f11cr2

Kraštas. Štai pridarius diafragmą iki F11 situacija šiek tiek pasikeičia: Canon vaizdas tampa šiek tiek mažiau ryškus, kai tuo tarpu Carl Zeiss ryškumas išlieka ir net tampa geresnis. Tai šiek tiek patvirtina vieną sklandančia hipotezę, jog dauguma objektyvų yra maksimaliai ryškūs tik tam tikrame 3-4 diafragmos žingsnių diapazone. Kitaip tariant, kuo objektyvo diafragma yra atviresnė, tuo prastesni kadrai bus gauti esant gana uždarai diafragmai.

Centras. Nuotraukos centro iškarpos, esant diafragmai F11, tampa tiesiog identiškos.

3. Atspindžių testai

Kartais pasitaiko tokių atvejų, kuomet kadre yra itin ryškus šviesos šaltinis (žvakė, šviestuvas, saulė ar kt.). Bandymams pasirinktas pats blogiausias atvejis, kai kadre yra saulė.

Canon objektyvu darytoje nuotraukoje matomi ne itin malonūs atspindžiai – vaizdą gadina gana didelės ir lengvai pastebimos „dėmės“.

Carl Zeiss objektyvo vaizdas šiek tiek geresnis – nors kadre matomi blyškūs melsvi skrituliai, jie būtų beveik nepastebimi esant bent šiek tiek margesniam fonui.

Atspindžių testai: Canon EF 50 mm 1.8 II Canon EF 50 mm 1.8 II
Atspindžių testai: Carl Zeiss Jena Tessar 50 mm 2.8 Carl Zeiss Jena Tessar 50 mm 2.8

4. Fokusavimas

Canon fokusavimo greitis nėra labai įspūdingas, tačiau nėra ir labai rėžiantis ausį garso požiūriu. Iš praktikos galėčiau pastebėti tik tai, jog esant geram apšvietimui greičio skirtumas, lyginant su Canon EF 50/1.4 USM (šiek tiek aukštesnės klasės objektyvu), yra labai nedidelis – abiem šiais objektyvais teko fotografuoti krepšinio varžybas ir abiem atvejais buvau patenkintas rezultatais. Tiesa, nors prieblandoje fokusavimo greitis šiek tiek sumažėja, pats fokusavimas išlieka labai tikslus.

Carl Zeiss, kaip žinia, yra rankinio fokusavimo objektyvas. Daugelis žmonių tiesiog neįsivaizduoja rankinio fokusavimo objektyvų naudojimo modernių skaitmeninių veidrodinių fotoaparatų srityje. Visgi rankinis fokusavimas nėra labai didelė problema – įgudus įmanoma sufokusuoti vaizdą beveik taip pat greitai ir tiksliai kaip ir su automatinio fokusavimo objektyvu. Vienintelis (ir nemažas) trūkumas atsiranda fotografuojant itin uždara diafragma: tuomet reikia fokusuoti su atvira diafragma ir vėliau ją uždaryti iki norimos vertės arba fokusuoti su jau iš karto uždaryta diafragma (tuomet vaizdas ieškiklyje patamsėja). Vėlgi, iš praktikos galiu pasakyti, jog pastaroji problema pasitaiko retai, išskyrus tuos atvejus, kuomet rankinio fokusavimo objektyvas naudojamas prieblandoje ir su blykste (tuomet dažnai tenka pačiam uždarinėti diafragmą iki F8). Na o įveikę šias smulkias problemas gaunate užtarnautą atpildą – gerą vaizdo kokybę už juokingai mažą kainą.

5. Apibendrinimas

Galima drąsiai pasidžiaugti, jog abu objektyvai yra išties neblogi optikos gaminiai. Nors Canon objektyvas ir lenkia Carl Zeiss savo ryškumu prie atvirų diafragmų bei, kas be ko, turi automatinį fokusavimą, Carl Zeiss atkovoja lyderio pozicijas savo tvirtu korpusu ir fotografuojant uždaresnėmis diafragmomis. Tad jei ieškote kokybiško ir pigaus pakaitalo savo „kit‘inukui“, galite nedvejodami imti Canon, o jei visgi ieškote pačio pigiausio varianto bei nesiruošiate labai skubėti fotografuodami (ir fokusuodami) – Carl Zeiss tikrai nebus pats blogiausias variantas.

Canon EF 50 mm 1.8 II

  •   Itin lengvas
  •   Labai geras ryškumas esant atviroms diafragmoms
  •   Labai geras kainos ir kokybės santykis
  •   Tikslus fokusavimas esant prastam apšvietimui
  •   Nepatvari objektyvo konstrukcija
  •   Pastebimas ryškumo sumažėjimas esant uždarai diafragmai
  •   Ryškūs atspindžiai kadre esant ryškiam šviesos šaltiniui

Carl Zeiss Jena Tessar 50 mm 2.8

  •   Tvirta, patvari konstrukcija
  •   Itin pigus
  •   Geras ryškumas esant uždaroms diafragmoms
  •   Pusėtinas ryškumas esant atvirai diafragmai
  •   Rankinis fokusavimas
  •   Švelniai oranžinis nuotraukų atspalvis
Griežtai draudžiama šią informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, metodinėje medžiagoje ar kitaip platinti mano surinktą medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti svetainę kaip šaltinį ! mikasbinkis.lt