Patiko straipsnis ?

Kodėl ir kaip valyti fotoaparato sensorių?

1. Įvadas

Fotoaparatų su keičiamais objektyvais (t.y. sisteminių ir veidrodinių) savininkai neišvengiamai susiduria su dulkėmis, nusėdančiomis ant fotoaparato sensoriaus paviršiaus. To pasekmė - tamsūs, dažniausiai permatomi taškeliai nuotraukose, kurie išryškėja kai fotografuojamas dangus ar kitas vienspalvis vaizdas. Dulkės ant sensoriaus atrodo štai taip:

Dulkės ant sensoriaus

Norėdami sužinoti ar jūs susiduriate su šia bėda, padarykite kelis kadrus vientiso vienspalvio paviršiaus (pvz. dangaus ar sienos) išjungę automatinį fokusavimą (kad vaizdas būtų kuo neryškesnis) ir kuo daugiau pridarę diafragmą (pageidautina bent iki F16 ar F22). Tamsūs taškeliai toje pačioje vietoje ? Turite dulkių ant sensoriaus.

Dulkės ant sensoriaus dažniausiai atsiranda tiesiog dėl objektyvo kaitaliojimo. Šiuolaikiniai aparatai su dulkėmis kovoja labai švelniai „sudrebindami“ apsauginį sensoriaus stiklą - tai padeda nupurtyti dulkes, tačiau jų nepašalina. Tad vienintelis efektyvus būdas kovoti su dulkėmis yra pašalinti jas fiziškai.

Nuėmę objektyvą nuo sisteminio aparato iškart išvysite sensorių, tuo tarpu veidrodiniuose aparatuose sensorius yra pasislėpęs už specialios detalės - užuolaidėlių. Svarbu paminėti, jog dulkės nusėda ne ant paties sensoriaus, bet ant jo apsauginio stiklo, kurį galima valyti. Pats stiklas nėra labai trapus, tačiau jį labai lengva subraižyti.

Sensorius

Žinoma, pats valymas yra gan kruopštus procesas ir reikalauja specialių įrankių. Jei nepasitikite savo jėgomis, visuomet galite šį darbą patikėti profesionalams. Įprastai sensorių valymas kainuoja apie 8-15€. Visgi jei su dulkėmis susiduriate pakankamai dažnai arba / ir iš fotografijos valgote duoną, galbūt vertėtų išmokti savo aparato sensorių išsivalyti pačiam.

2. Šlapiasis sensoriaus valymas

Tai mano rekomenduojamas ir pasaulyje paplitęs sensoriaus valymo būdas, tačiau reikalauja nedidelių investicijų į valymo įrangą ir šiek tiek įgūdžių. Valymo komplekte jums reikėtų turėti bent jau specialų valymo skystį (pvz. Eclipse, Aeroclipse ar Gamma Optical Cleaning Fluid) bei sensoriaus valymo šluotelę (angl. Sensor Swab)

Valymo procesas maždaug toks - nuimamas objektyvas ir (veidrodinio aparato atveju) įjungiamas valymo režimas, kad galėtumėte pasiekti sensorių. Tuomet ant sensoriaus valymo šluotelės užlašinate kelis lašus valymo skysčio ir tvirtai perbraukiate šluotelę pirmyn ir atgal sensoriaus paviršiumi. Jei reikia, procesą pakartojate. Gana nebloga proceso iliustracija yra štai šiame Youtube video:

Sensoriaus šluotelės yra gana brangios, todėl aš naudoju kiek mažiau paplitusį, bet taip pat veiksmingą valymo įrankį - mikropluošto servetėles (pvz. PEC*PAD) kartu su sensoriaus valymo mentele (pvz. Sensor Wand ar Dust Wand). Pastebėjau, jog ilgainiui tai šiek tiek ekonomiškesnis, nors ne toks patogus valymo būdas. Visų valymo įrankių ir medžiagų dažniausiai ieškau www.microtools.de interneto svetainėje, bet norintieji gali paremti ir Lietuvius - kai kuriais įrankiais prekiauja www.sergita.lt.

3. Alternatyvūs valymo būdai

Žinoma, mano pasiūlytas būdas nėra vienintelis, todėl surinkau šiek tiek alternatyvių valymo metodų. Toli gražu ne visus juos rekomenduočiau (vienintelis man priimtinas yra sensoriaus šepetėlis), tačiau galbūt ši informacija kam nors pravers ieškantiems alternatyvų. Jei esate atradę geresnį, efektyvesnį ar / ir pigesnį valymo būdą - laiškų, būtų labai įdomu :)

3.1 Objektyvo šepetėlis

Vadinamasis lenspen'as - puikus įrankis valyti objektyvus, kurį galima rasti daugelio fotografų „arsenale“ ar bent jau bet kurioje foto prekių parduotuvėje. Iš esmės juo įmanoma pašalinti didesnes dulkes nuo sensoriaus paviršiaus, bet (iš patirties) po valymo gali atsirasti galybė smulkesnių, daug sunkiau pašalinamų dulkių. Be to šepetėlio šereliai ganėtinai šiurkštūs, todėl rizikuojate subraižyti apsauginį sensoriaus stiklą.

Lenspen

3.2 Sensoriaus šepetėlis

Šis įrankis savo sandara beveik identiškas objektyvo šepetėliui, tačiau išskirtinis jo bruožas yra itin minkšti šereliai. Tai ganėtinai nebloga valymo priemonė (nors su mažomis dulkėmis vis tiek kovoja nelabai efektyviai), tačiau kainuoja brangokai, o po kiekvieno valymo šepetėlį rekomenduojama nupūsti suspaustu oru. Aš manyčiau, kad tai turėtų būti visai neblogas valymo įrankis kelionėse.

Sensor brush

3.3 Pūstuvas

Vadinamoji „kriaušė“ taip pat dažnokai naudojama dulkių pašalinimui nuo sensoriaus paviršiaus. Pagrindinis privalumas yra tai, jog nėra tiesioginio kontakto su sensoriaus stiklu, todėl nerizikuojate pažeisti jo paviršiaus. Visgi iš asmeninės patirties ši priemonė pasirodė labai neefektyvi - stipriau prilipusios dulkės tiesiog nenusipučia, be to amžinai pripūsdavau ir naujų, smulkesnių dulkių.

Sensor blower

3.4 Suspaustas oras

Nesunkiai randama priemonė kone kiekvienoje buitinių prekių parduotuvėje, su kuria taip pat galima mėginti valyti sensorių. Nors oro srovė stipresnė nei pūstuvo, iš suspausto oro skardinės galite išpūsti ne tik orą, bet ir skystį, o tai gali nepataisomai pažeisti sensoriaus stiklą. Mano rekomendacija - nerizikuokite ir pasirinkite saugesnę valymo priemonę.

Suspaustas oras

3.5 Siurblys

Toli gražu ne vienam internautui yra šovusi mintis (taip, tai realios istorijos) - jei dulkių nepavyksta išpūsti, gal vertėtų pabandyti jas išsiurbti? Esu girdėjęs ir sėkmės atvejų, tačiau tai labai ekstremalus sensoriaus valymo būdas ir visiškai neefektyvus bandant pašalinti labai smulkias dulkes, prilipusias prie apsauginio sensoriaus stiklo. Pataupykite savo nervus ir aparatūrą, rinkitės kitokį valymo būdą :)

Siurblys
Griežtai draudžiama šią informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, metodinėje medžiagoje ar kitaip platinti mano surinktą medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti svetainę kaip šaltinį ! mikasbinkis.lt