Kaip fotografuoti žaibus ?
1. Įvadas
Kadangi vasarą neretai sulaukiu klausimų apie tai, kaip fotografuoti žaibus, nusprendžiau pasidalinti savo sukauptomis žiniomis šia tema. Galbūt kai ką nustebinsiu, tačiau pagrindinė gudrybė fotografuojant žaibus yra ne greitai paspaustas fotografavimo mygtukas, o supratimas kaip įamžinama šviesa. Na, bet apie viską nuo pradžių.
2. Pasiruošimas fotografavimui
Visų pirma jums reikės sulaukti audros. Tai, žinoma, gali būti visiškai spontaniška, tačiau entuziastams rekomenduočiau domėtis oro prognozėmis ir karts nuo karto užmesti akį į www.meteo.lt prognozes. Griaustinis yra bene geriausias ženklas, kad reikia pradėti ruoštis fotografavimui. Dar vienas variantas - tai specializuotas žaibų sekimo portalas www.lightningmaps.org. Pats geriausias metas fotografuoti žaibus yra sutemus (vėliau paaiškinsiu kodėl), nes norint įamžinti žaibą dieną prireiks dar ir papildomos specialios įrangos.
Ne ką mažiau svarbi ir fotografavimo vieta. Žaibo fotografavimas - ne juokai, tad pasirūpinkite, kad vieta, iš kurios fotografuojate, yra saugi. Geriausia tai daryti mieste, galbūt iš balkono (ypač jei gyvenate nelabai aukštai) arba tiesiog pro langą. Neprošal ir pasirūpinti aparato apsauga - stiprus lietus gali ne tik pakenkti fotoaparatui, bet ir nuotraukoms (lašai ant objektyvo trukdys padaryti ryškų kadrą). Bene geriausias variantas yra nueinantys arba toli esantys audros debesys, kuomet jau nebelyja, tačiau horizonte kuo puikiausiai matosi žaibai.
Kas be ko, jums reikės fotoaparato. Lengviausia žaibus fotografuoti su veidrodiniu arba sisteminiu (beveidrodiniu) fotoaparatu, tačiau tai įmanoma daryti ir su kai kuriais kompaktiniais aparatais (vadinamosiomis „muilinėmis“), tik gali prireikti daugiau kantrybės. Su mobiliaisiais įrenginiais žaibų įamžinti greičiausiai nepavyks, nebent esate visiškas laimės kūdikis.
Dar viena būtina sąlyga - tai stabilus fotoaparato pagrindas. Geriausia šiam tikslui naudoti trikojį (stovą), bet tiks praktiškai bet kas, ant ko padėtas fotoaparatas tikrai nepajudės. Žaibus įmanoma įamžinti ir fotoaparatą laikant rankose, tačiau esu įsitikinęs, kad rezultatai greičiausiai jūsų netenkins.
Neprošal turėti ir fotoaparato nuotolinio paleidimo pultelį. Dažniausiai nuotoliniai pulteliai būna dviejų tipų - laidiniai (jungiasi prie fotoaparato) arba belaidžiai. Pagrindinė jų paskirtis - „liepti“ fotoaparatui fotografuoti nesujudinant paties fotoaparato. Tai nėra būtinas žaibų fotografavimo priedas, tačiau jis gerokai palengvina darbą.
3. Fotoaparato nustatymai
Taigi, įsivaizduokime, jog turime viską, ko reikia - tamsiu paros metu pasitinkame audrą, esame saugioje vietoje su fotoaparatu, pastatytu ant stabilaus pagrindo. Kas toliau ?
Bet koks šviesos šaltinis, kurį fotografuojate tamsoje, palieka šviesos „įspaudą“. Pavyzdžiui, jei kada nors teko fotografuoti gatvę naktį, greičiausiai pastebėjote, jog mašinų nesimato, tačiau jų šviesos išlieka įamžintos (net jei ir mašina pralekia dideliu greičiu). Labai panašiai yra ir su žaibu - tai tiesiog itin ryškus šviesos šaltinis, kurį lengviausia „pagauti“ tamsoje.
Geriausia naudoti tokius fotografavimo nustatymus:
- Visiškai rankinį režimą (M). Jo reikės tam, kad galėtume keisti kitus svarbus parametrus.
- Nedidelį jautrumą (ISO 100-200). Tai leis sumažinti skaitmeninius triukšmus, fotografuojant ilgu išlaikymu.
- Gan uždarą diafragmą (F8-F11). Šis nustatymas užtikrins, kad žaibas bus kuo ryškesnis. Jei parinksite mažesnę diafragmą (F4-F5.6), tikėtina, kad bendras kadro šviesumas bus didesnis (tai nebūtinai būna pageidaujamas dalykas).
- Maksimaliai ilgą išlaikymą. Geriausia - Bulb režimas, leidžiantis fotografuoti tol, kol nuspaustas fotografavimo mygtukas.
- Rankinio fokusavimo režimą. Kadangi žaibo kaskart sufokusuoti bus neįmanoma, geriausia iš anksto sufokusuoti vaizdą į kuo toliau esantį šviesos šaltinį (pvz. gatvės lempą ar horizonto šviesas) ir įjungti rankinio fokusavimo režimą.
- Kuo platesnį fotografimo kampą ir maksimalų nuotraukų dydį. Kadangi dažniausiai būna sunku atspėti kur pasirodys žaibas, aš fotografuodamas stengiuosi apimti kuo daugiau dangaus ploto ir vėliau iškirpti tą dangaus gabalėlį, kuriame pasirodė žaibas (dėl to svarbi maksimali nuotraukų rezoliucija).
Alternatyviai galima naudoti diafragmos prioriteto režimą (A arba AV). Tokiu atveju fotoaparatas pats parinks maksimalų automatinį išlaikymą (dažniausiai tai 30 sek.). Skirtingai nei rankinio režimo atveju, reikės kas 30 sekundžių vėl paspausti fotografavimo mygtuką.
Iš karto perspėsiu, kad kompaktinių fotoaparatų savininkams gali kilti šiokių tokių keblumų:
- Ne visi kompaktiniai aparatai moka fotografuoti labai plačiu fotografavimo kampu
- Esant ilgam išlaikymui nuotraukose gali būti matomi skaitmeniniai triukšmai, net ir parinkus mažą jautrumą
- Ne visi kompaktiniai aparatai gali fotografuoti ilgesniais nei 15-30 sek. išlaikymais (tokiu atveju reiks dažnai spaudžioti fotografavimo mygtuką)
- Tamsoje gali būti sunku suvesti fokusą
Tad kaip ir minėjau, įamžinti žaibus su kompaktiniais fotoaparatais įmanoma, bet gali prireikti daug laiko ir kantrybės, siekiant išgauti neblogą rezultatą. Siekiantiems paties geriausio rezultato primygtinai rekomenduočiau pagalvoti apie veidrodinio arba sisteminio fotoaparato pirkimą.
4. Žaibų fotografavimas
Turime audrą, turime nustatytą fotoaparatą, tad metas pačiai smagiausiai daliai - fotografavimui. Sakykime jūsų fotoaparatas turi Bulb režimą arba naudojate nuotolinį pultelį. Paprasčiausias „receptas“ maždaug toks - spaudžiate fotografavimo mygtuką ir laukiate žaibo. Kai tik žaibas pasirodo - luktelite dar 1-2 sekundes ir baigiate fotografuoti.
Žinoma, galite ir eksperimentuoti. Tarkime, jei po žaibo pasirodymo luktelėsite ilgiau, žaibas kadre bus blyškesnis, jei trumpiau - visas kadras bus šviesesnis. Tai įmanoma padaryti tik naudojant visiškai rankinį režimą. Naudodami diafragmos prioriteto režimą tikėtina turėsite visada tokį patį (maksimalų) išlaikymą, tad negalėsite reguliuoti fotografavimo pabaigos pasirodžius žaibui (mažiau prognozuojami rezultatai). Štai vienas žaibas, kai fotografuoti baigiau vos tik žaibui pasirodžius (buvo visiškai tamsi naktis).
Visgi turėkite omeny, jog gražiausi kadrai gausis tuomet, jei iki žaibo pasirodymo bus praėjusios bent 10-20 sekundžių, kurių metu bus įamžinta aplinka. Šį žaibą fotografuoti baigiau praėjus tik 9 sekundėms nuo fotografavimo pradžios. Žaibas nebuvo labai ryškus, o bendras kadro apšvietimas gavosi per mažas dėl per trumpo išlaikymo.
Kartą teko fotografuoti žaibus be stovo naudojant Bulb režimą. Apie minutę laikiau nuspaustą fotografavimo mygtuką, kol pagavau žaibą. Nors atrodė, kad fotoaparatas buvo padėtas labai stabiliai, o žaibas iš pirmo žvilgsnio pasirodė ryškus, mano nusivylimui kadro fonas buvo šiek tiek išsiliejęs. Tad dar kartą pastebėsiu, kad fotoaparato stabilumas - itin svarbu, o stovas - praktiškai būtinybė.
Nufotografavę pirmąjį žaibą visuomet pažiūrėkite ar jis ryškus. Tai geriausia daryti peržiūros režime įsijungus maksimalų nuotraukos priartinimą. Man yra pasitaikę atvejų, kai visos audros metu buvau toks užimtas fotografavimu, kad pamiršau pasitikrinti ar teisingai sufokusuotas vaizdas. To rezultatas - daug sugadintų akimirkų.
Dar kartą pakartosiu - saugumas svarbiausia, tačiau pro aplytus langus vaizdas gali gautis ne itin geros kokybės. Tad jei jaučiate, kad lietus nesugadins aparato, o žaibai - nueinantys, pasistenkite fotografuoti pro atvirus langus. Štai vienas žaibas, fotografuotas per aplytą langą.
Jei žaibuoja pakankamai dažnai (keli žaibai 5-10 min. laikotarpyje), tačiau vis dar jaučiatės saugus, galite pamėginti viename kadre prigaudyti ir daugiau žaibų. Tokiu atveju bus reikalingas Bulb režimas ir nuotolinis pultelis. Naudodamį šį režimą pamėginkite fotografuoti vieną kadrą kuo ilgiau (tarkim apie 15-20 minučių). Rezultatas - visi tuo metu pasirodę žaibai bus įamžinti viename kadre. To padaryti pačiam iki šiol nepavyko, nes vis dar neteko susidurti su tokia intensyvia žaibų audra.
5. Pabaigai
Nenusiminkite, jei žaibų nepavyks įamžinti pirmąjį kartą. Net jei ir turite visą reikiamą įrangą, o nustatymai, atrodytų, buvo parinkti teisingai, kartais pritrūksta elementarios sėkmės. Na o jei kils klausimų, susijusių su žaibų fotografija, visuomet galite man parašyti - turėdamas laiko pasistengsiu jums patarti.
Gerų žaibų ;)
P.S. Taip pat kviečiu apsilankyti ir mano nuotraukų galerijoje, kurioje rasite šiek tiek mano darytų žaibų nuotraukų.