Patiko straipsnis ?

Objektyvų žymėjimai ir sutrumpinimai

Greičiausiai ne vienam kartais kyla klausimas ką reiškia vienas ar kitas objektyvo sutrumpinimas ar žymėjimas. Nors mano paaiškinimai nėra ilgi, tikiuos tai bent jau bus šiokia tokia pradžia, kad galėtumėte domėtis toliau. Straipsnis nuolatos tobulinamas, todėl laukiu konstruktyvių jūsų laiškų kaip organizuoti, pakeisti ar papildyti esamą sąvokų sąrašą.

1. Bendri žymėjimai

mm
Milimetrais aprašomas objektyvo židinio nuotolis. Žmogaus akis mato kaip apytiksliai 50 mm veidrodinio fotoaparato objektyvas. Jei skaičius mažesnis - apimamas platesnis kampas, bet vaizdas atitolinimas; jei skaičius didesnis - apimamas siauresnis kampas, tačiau vaizdas priartinamas. Jei skaičiai du ir yra atskirti brūkšneliu - tai tolinantis / artinantis objektyvas, jei skaičius vienas - atitolinti ar priartinti reikės kojomis. Vizualiam židinio nuotolio įvertinimui labai rekomenduoju Nikon svetainę.
f
Atviriausia objektyvo diafragma. Kuo mažesnis skaičius, tuo atviresnę diafragmą galima naudoti (taip išgaunama mažesnė ryškumo zona, įgalinama fotografija menko apšvietimo sąlygomis). Dažnai objektyvai su itin atvira diafragma pasižymi labai gera optine kokybe. Jei diafragma aprašoma dvejais skaičiais, pirmasis skaičius indikuoja atviriausią diafragmą artimajame židinio nuotolio gale (vaizdą visiškai atitolinus), o antrasis skaičius - atviriausią diafragmą tolimajame židinio nuotolio gale (vaizdą maksimaliai priartinus). Jei diafragma nusakoma vienu skaičiumi, ji tokia išliks visame židinio nuotolio diapazone (dažniausiai tai geresnės kokybės objektyvų ženklas).
Bokeh
Dažnai naudojama sąvoka kalbant apie optiką, skirta apibūdinti ne fokuse esančiam vaizdui arba, kitaip tariant, „išplaukusiai“ kadro daliai.
AF
Autofocus - automatinis fokusavimas, kuomet fokusavimas atliekamas aparato (nuspaudus užrakto paleidimo, arba trumpiau - fotografavimo mygtuką).
ED
Extra Low DispersionSpecialūs objektyvo lęšiai (išvardinti pradedant nuo paprasčiausių), užtikrinantys mažą spindulių sklaidą objektyve. Taip pasiekiama aukštesnė nuotraukų kokybė, nuotraukose visiškai arba beveik visiškai panaikinamos chromatinės aberacijos (violetinės ar žalsvos spalvos objektų kontūrai nuotraukose).
II / III / IV / V
Romėniškais skaitmenimis žymos objektyvų kartos (tiesa, pirmoji karta nežymima jokiu skaičiumi). Tiesa, kartos neretai skiriasi tik santykinai nežymiais patobulinimais, todėl naujesnis nėra visada geresnis (geriausia domėtis objektyvo realiais bandymais ir apžvalgomis).
MF
Manual focus - rankinis fokusavimas, kuomet fokusavimas atliekamas sukiojant objektyvo fokusavimo žiedą.
FTM
Full Time Manual - automatiškai fokusuojančių objektyvų funkcija, kurios dėka bet kuriuo laiko momentu galima koreguoti fokusą (neperjungiant iš AF į MF režimą).
Fisheye
Taip žymimi specialūs objektyvai, pasižymintys itin dideliu matymo kampu. Egzistuoja dvi objektyvų atmainos: cirkuliariniai (vaizdas įamžinamas skritulyje, o ne stačiakampyje) ir pilno kadro (vaizdas įamžinamas įprastame stačiakampyje, tačiau nuotraukos kampai bus stipriai išlenkti).

2. Canon

ASC
Air Sphere Coating - itin maža spindulių sklaida pasižyminti objektyvo lęšių danga, skirta kovai su atspindžiais objektyve ir „saulės zuikučiais“. Po šia danga „sluoksniuojasi“ įprasti objektyvo lešių padengimo sluoksniai, tiesa efektyvumu technologija nusileidžia SWC.
BR
Blue Spectrum Refractive Optics - specialus lęšis, kurio paskirtis yra panaikinti mėlynos arba purpurinės spalvos chromatines aberacijas (angl. fringing).
DC
Pats vienas pigiausių Canon automatinio fokusavimo variklių, kurį galima rasti pigesniuose objektyvuose. Lyginant su geresniais varikliais, jis šiek tiek triukšmingesnis ir lėčiau veikiantis, tačiau fokusuoja (panašiai) tiksliai. Kartais objektyvų aprašuose yra minimas kaip micro motor.
DO
Diffractive Optics - Canon patentuota difrakcinė optika, kurią naudojantys teleobjektyvai gali būti gaminami mažesni ir lengvesni, tačiau pasižymi įprastinių teleobjektyvų optinėmis savybėmis. Deja, tai labai brangi technologija, atsispindinti kone dvigubose objektyvų kainose.
DS
Defocus Smoothing - objektyvo padengimo technologija, kuri lemia pastebimai tolygiau sulietą foną.
EF
Electro Focus - jungties tipas, leidžiantis objektyvą naudoti kartu su bet kuriuo Canon elektroniniu fotoaparatu.
EF-M
Mirrorless - jungties tipas, leidžiantis objektyvą naudoti kartu su sisteminiais Canon fotoaparatais.
EF-S
Electro Focus, Short (back focus) - jungties tipas, leidžiantis objektyvą naudoti kartu su skaitmeniniais Canon fotoaparatais, kurių sensorius yra APS-C dydžio (Canon atveju - 1,6 karto mažesnis už pilno kadro sensorių; aparatų sąrašą galite rasti čia). Šią jungtį turintys objektyvai yra lengvesni ir kartais pigesni (lyginant su objektyvais, tinkamiems pilno kadro fotoaparatams), tačiau jų negalima naudoti su pilno kadro fotoaparatais (bus sugadintas aparato veidrodis).
GMo
Glass Mould - objektyvo aprašyme retai sutinkamas sutrumpinimas, reiškiantis lieto stiklo lęšius. Kuo mažiau atskirų lęšių, tuo mažesnė spindulių sklaida, o tai lemia geresnę bendrą optinę objektyvo kokybę.
HIS
Hybrid Image Stabilization - Canon sukurtas objektyve esantis vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Skirtingai nuo įprasto stabilizatoriaus (IS), kuris sumažina tik vertikalius ir horizontalius objektyvo virpesius, hibridinis stabilizatorius atsižvelgia ir į kampinį objektyvo judėjimą. Tai aktualu dirbant su didelio židinio nuotolio bei makro objektyvais. Kaip ir įprastas stabilizatorius, įjungtas jis šiek tiek labiau nei įprasta sekina aparato akumuliatorių.
IS
Image Stabilization - objektyve esantis vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Dažniausiai tai būna vienas papildomas stiklas su giroskopu ir varikliu, prisitaikantis prie objektyvo virpesių fotografavimo metu. Tiesa, įjungtas stabilizatorius šiek tiek labiau nei įprasta sekina aparato akumuliatorių.
L
Luxury - geriausių Canon objektyvų klasė, žymima plonu raudonu žiedu objektyvo gale. Šios klasės objektyvai pasižymi itin geru surinkimu, puikiu korpusu, itin geromis optinėmis savybėmis ir (kai kurie) dideliu atsparumu dulkėms bei vandeniui.
Macro
Objektyvai, skirti itin mažų objektų įamžinimui. Tikruoju makro objektyvu galima vadinti tą, kurio artinimo santykis yra 1:1, tačiau toli gražu ne visi "Macro" žymimi objektyvai pasižymi šiuo santykiu (šios informacijos verta ieškoti gamintojo svetainėje).
MP-E
Specialių objektyvų klasė, o tiksliau - vienintelis objektyvas (Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo), dedikuotas makro fotografijai. Juo galima keisti artinimo santykį nuo 1:1 iki 5:1.
Nano USM
Mažiausias Canon sukurtas ultragarsinis variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą. Jo pagrindinis skirtumas nuo įprastų USM variklių yra linijinis, o ne rotacinis judėjimas fokusavimo metu.
PM-O
Plastic-molded - objektyvai, kuriuose asferiniai lęšiai sukuriami panaudojant dervą. Ši technologija dažniausiai naudojama pačiuose paprasčiausiuose, pigiausiuose objektyvuose.
Power Focus
Fokusavimo režimas, kuris leidžia fokusuoti ne sukiojant fokusavimo žiedą, o elektroniškai (per atskirą įrangą). Ši technologija labiausiai taikoma aukšto lygio filmavime.
PZ
Power Zoom - specialus adapteris kintamo židinio nuotolio Canon Z serijos objektyvams, kuris savo valdymu objektyvą paverčia panašiu į filmavimo kamerą (tolinimas ir artinimas vyksta paspaudžiant atitinkamus mygtukus).
RF
Jungties tipas, leidžiantis naudoti objektyvus su Canon pilno kadro sisteminiais fotoaparatais (suderinama su EF ir EF-S jungtimis per specialų adapterį).
RF-S
Jungties tipas, leidžiantis naudoti objektyvus kartu su sisteminiais Canon fotoaparatais, kurių sensorius yra APS-C dydžio.
SF
Soft Focus - specialių objektyvų klasė, o tiksliau - vienintelis objektyvas (Canon EF 135mm f/2.8 SF), kuris gali vaizdą paversti "meniškai miglotu". Skaitmeninės fotografijos laikais tokį efektą nesunku sukurti beveik bet kuria nuotraukų redagavimo programa.
SSC
Super-Spectra Coating - objektyvo lęšių danga, skirta kovai su atspindžiais objektyve. Šis sutrumpinimas naudojamas retai ir nėra rašomas objektyvo pavadinime.
STM
Stepping Motor - specialus automatinio fokusavimo variklis, kuris užtikrina tylų darbą, kuomet dirbama su nuolatiniu fokusavimu (angl. continous autofocus). Šią technologiją naudojantys objektyvai itin tinkami filmavimui, nes dirbant su ne STM objektyvais filmuotoje medžiagoje įsirašo ir nepageidaujami fokusavimo garsai (kai nenaudojamas išorinis mikrofonas).
SWC
Sub Wavelength structure Coating - SSC technologijos patobulinta versija, dar efektyviau kovojanti su atspindžiais objektyve. Labiausiai patobulinta dangos struktūra - danga yra kur kas tankesnė (nano lygmenyje). Šis sutrumpinimas naudojamas retai ir nėra rašomas objektyvo pavadinime.
TS-E
Tilt-Shift - specialių fiksuoto židino nuotolio objektyvų klasė, naudojama koreguoti perspektyvą ir ryškumo zonos kampą. Tiesa, koreguoti perspektyvą galima ir su naujesnėmis nuotraukų redagavimo programomis (iki tam tikro lygio jomis galima keisti ir ryškumo zonos kampą).
TS-R
Tilt-Shift - specialių fiksuoto židino nuotolio objektyvų klasė, naudojama koreguoti perspektyvą ir ryškumo zonos kampą. Tai objektyvų serija, kuri suderinama su Canon R sistemos fotoaparatais.
UD / Super UD
Ultra low Dispersion - specialūs objektyvo lęšiai, užtikrinantys mažą spindulių sklaidą objektyve. Taip pasiekiama aukštesnė nuotraukų kokybė, nuotraukose visiškai arba beveik visiškai panaikinamos chromatinės aberacijos (violetinės ar žalsvos spalvos objektų kontūrai nuotraukose). Šią charakteristiką galima rasti tik objektyvo aprašyme (pavadinime ji nefigūruoja).
USM
Ultra Sonic Motor - ultragarsinis variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą. Egzistuoja 2 USM variklių tipai - žiediniai USM (greiti ir tylūs; dedami į brangius objektyvus) ir mikro USM (tik tylūs, bet ne itin greiti; dedami į pigesnius objektyvus).
VCM
Voice Coil Motor - tai magnetais paremtas linijinis fokusavimo variklis, užtikrinantis praktiškai begarsį ir greitą fokusavimą. Canon dažniausiai naudoja šią technologiją kartu su Nano USM.
Z
Kintamo židinio nuotolio objektyvai, kurių vaizdo priartinimą galima valdyti ne tik mechaniškai (sukant artinimo žiedą), bet ir elektroniškai. Tai leidžia valdyti objektyvų priartinimą nuotoliniu būdu (Canon programa arba PZ adapteriu).

3. Fujifilm

APD
Apodization - objektyvai, kuriuose naudojami integruoti gradientiniai filtrai, dar geriau suliejantys bokeh esančių objektų kontūrus.
ALG
All-Group Focusing - objektyvai, kuriuose fokusavimo metu kartu juda visi optiniai elementai (lęšiai). Tokiu būdu išgaunama geresnė optinė kokybė visame fokusavimo diapazone.
G
Jungties tipas, leidžiantis objektyvą naudoti kartu su vidutinio formato Fujifilm sisteminiais fotoaparatais.
GF
Geriausių Fujifilm G jungties objektyvų klasė. Šios klasės objektyvai pasižymi itin geru surinkimu, puikiu korpusu ir, dažniausiai, itin geromis optinėmis savybėmis.
HT-EBC
High Transmittance Electron Beam Coating - specialus objektyvų dangos sluoksnis, sumažinantis šviesos atspindžius bei maksimizuojantis šviesos pralaidumą. Šie sluoksniai (objektyve naudojama 11) netiesiogiai daro įtaką ir kitiems faktoriams, tokiems kaip spalvų atkūrimas ir kontrastas.
LM
Linear Motor - linijinis fokusavimo variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą. Savo savybėmis ši technologija yra panaši į ultragarsinius variklius.
Macro
Objektyvai, skirti itin mažų objektų įamžinimui. Tikruoju makro objektyvu galima vadinti tą, kurio artinimo santykis yra 1:1, šiuo metu gaminamas vienintelis Fujinon serijos objektyvas gali įamžinti objektus tik santykiu 1:2.
Nano GI
Speciali objektyvo danga, dažniausiai naudojama plačiakampiuose Fujifilm objektyvuose, kuri užtikrina mažą šviesos sklaidą objektyvo viduje ir minimizuoja „saulės zuikučių“ tikimybę.
OIS
Optical Image Stabilization - objektyve esantis vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Dažniausiai tai būna vienas papildomas stiklas su giroskopu ir varikliu, prisitaikantis prie objektyvo virpesių fotografavimo metu. Tiesa, įjungtas stabilizatorius šiek tiek labiau nei įprasta sekina aparato akumuliatorių.
PZ
Power Zoom - objektyvai, kurie turi integruotus optinio priartinimo variklius (mechanizmą). Norint priartinti vaizdą, reikia ne pasukti artinimo žiedą, bet pastumti svirtelę - tai itin panašu į kompaktinių fotoaparatų priartinimo mechanizmą.
R
Ring - objektyvai, turintys reguliuojamą diafragmos žiedą.
Super ED
Objektyvai, kuriuose naudojami specialūs stiklai, pasižymintys dar mažesne spindulių sklaida nei gaminiai su įprasta ED technologija.
WR
Weather Resistant - vandeniui ir dulkėms atsparių objektyvų serija.
X
Objektyvų jungtis, skirta Fujifilm sisteminiams fotoaparatams.
XC
Paprastesnių objektyvų serija, pasižyminti mažesne kaina ir didesniu kompaktiškumu.
XF
Geriausių Fujifilm X jungties objektyvų klasė. Šios klasės objektyvai pasižymi itin geru surinkimu, puikiu korpusu ir, dažniausiai, itin geromis optinėmis savybėmis.

4. Nikon

AF-D
AF Distance Information - objektyvai, kurie elektroniniu pavidalu perduoda aparatui atstumą iki sufokusuoto objekto. Ši savybė nežymiai pagerina ekspoziciją fotografuojant su blykste. Kaip ir daugumos kitų firmų, visi naujesni Nikon objektyvai pasižymi šiuo funkcionalumu, todėl santrumpa naudojama tik su senesnės kartos objektyvais.
AF-I
AF Internal focus - objektyvai, kuriuose naudojamas vidinis fokusavimo mechanizmas (nėra jokio mechaninio ryšio tarp aparato ir objektyvo - viskas atliekama elektroniškai). Ne visi Nikon aparatai palaiko AF-I objektyvus (su kai kuriais įmanomas tik rankinis fokusavimas). Įdomu tai, jog AF-I objektyve pajudinus rankinio fokusavimo žiedą jis iškart persijungia į rankinio fokusavimo režimą. Šią technologiją pakeitė AF-S.
AF-P
AF Pulse - objektyvai su specialiu automatinio fokusavimo varikliu, kuris užtikrina tylų darbą, kuomet dirbama su nuolatiniu fokusavimu (angl. continous autofocus). Šią technologiją naudojantys objektyvai itin tinkami filmavimui, nes dirbant su ne AF-P objektyvais filmuotoje medžiagoje įsirašo ir nepageidaujami fokusavimo garsai (kai nenaudojamas išorinis mikrofonas).
AF-S
AF Silent - objektyvai, kuriuose naudojamas ultragarsinis variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą. Skirtingai nuo AF-I technologijos, ši palaiko FTM, t.y. sukiojant fokusavimo žiedą AF režime, fokusavimo režimas nepasikeičia į rankinio fokusavimo režimą.
ARN
Anti-Reflective (kai kada ARNEO) - dar viena Nikon objektyvų danga, dažniausiai naudojama kartu su nanokristalų danga, kurios tikslas sumažinti šviesos atspindžius objektyve, kurie atsiranda kadre esant ryškiam šviesos šaltiniui.
CRC
Close Range Correction - vidinė objektyvo optimizacija, susijusi su lęšių judėjimu fokusavimo metu ir sąlygojanti tikslesnį fokusavimą bei geresnį vaizdo „aštrumą“ fokusuojant iš labai arti. Ši santrumpa sutinkama ne objektyvų pavadinimuose, bet charakteristikose.
CX
Objektyvai, skirti sisteminiams Nikon fotoaparatams („Nikon 1“ sistema).
DC
Defocus Control - objektyvų funkcija, kurios dėka galima subtiliai pakoreguoti bokeh (yra atskiras žiedas, skirtas keisti sferines aberacijas). Su tam tikrais nustatymais įmanoma išgauti „Soft Focus“ efektą. Tiesa, jį taip pat galima išgauti ir su specializuotu „Soft Focus“ filtru.
DX
Objektyvai, skirti naudoti kartu su skaitmeniniais Nikon fotoaparatais, kurių sensorius yra APS-C dydžio (Nikon atveju - 1,5 karto mažesnis už pilno kadro sensorių). Šio tipo objektyvai yra lengvesni ir kartais pigesni (lyginant su objektyvais, tinkamiems pilno kadro fotoaparatams). Skirtingai nei kiti gamintojai, Nikon suprojektavo DX serijos objektyvus taip, kad juos būtų galima naudoti su pilno kadro fotoaparatais jų nesugadinant (žinoma, bus pastebimas vinjetavimas).
E
Objektyvai, turintys ne įprastą mechaninę, bet elektromagnetinę diafragmą. Anot Nikon, tai turėtų pagerinti ekspozicijos pastovumą, kai fotografuojama režimu su dideliu kadrų dažniu.
FL
Fluorine - taip žymimi Nikon objektyvai, padengti skysčiams atsparia danga. Pagrindinis šios dangos privalumas - mažesnė tikimybė ištepti objektyvą ir daug lengvesnis priekinio lęšio valymas.
IC / NIC / SIC
Integrated Coating / Nikon Integrated Coating / Nikon Super Integrated Coating - specialus objektyvų dangos sluoksnis (išvardinta pradedant nuo paprasčiausio; sluoksnių gali būti daugiau nei vienas), sumažinantis šviesos atspindžius bei padidinantis šviesos pralaidumą. Šie sluoksniai netiesiogiai įtakoja ir kitus faktorius, tokius kaip spalvų atkūrimą ir kontrastą.
IF
Internal Focus - vidinis fokusavimo mechanizmas, dažniausiai integruojamas į aukštesnės klasės objektyvus. Kuomet naudojamas vidinis fokusavimas, objektyvo priekis nesisukioja ir objektyvas nekeičia savo ilgio fokusavimo metu.
G
Gelded - objektyvai, kurie neturi atskiro diafragmos žiedo (objektyvus, turinčius diafragmos žiedą, galima naudoti ir senesnių kartų rankinio fokusavimo fotoaparatais). Visi G serijos objektyvai taip pat priklauso ir AF-D serijai.
LD / ED / UD
Low Dispertion / Extra Low Dispertion / Ultra Low dispertion - specialūs objektyvo lęšiai (išvardinti pradedant nuo paprasčiausių), užtikrinantys mažą spindulių sklaidą objektyve. Taip pasiekiama aukštesnė nuotraukų kokybė, nuotraukose visiškai arba beveik visiškai panaikinamos chromatinės aberacijos (violetinės ar žalsvos spalvos objektų kontūrai nuotraukose).
Micro
Objektyvai, skirti itin mažų objektų įamžinimui. Tikruoju makro objektyvu galima vadinti tą, kurio artinimo santykis yra 1:1. Visi šiuo metu gaminami Nikon Micro serijos objektyvai pasižymi šiuo santykiu.
N
Nano Crystal Coat - speciali nanodalelių antirefleksinė danga, sumažinanti vidinius objektyvo šviesos atspindžius.
NOCT
Objektyvų serija, kurios išskirtinis bruožas - itin geras vaizdo „aštrumas“ esant labai atvirai diafragmai. Šiai serijai priklauso tik objektyvai Noct-Nikkor 58mm f/1.2 ir Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct.
PC
Perspective Control - specialių fiksuoto židino nuotolio objektyvų klasė, naudojama koreguoti perspektyvą ir ryškumo zonos kampą. Tiesa, koreguoti perspektyvą galima ir su naujesnėmis nuotraukų redagavimo programomis (iki tam tikro lygio jomis galima keisti ir ryškumo zonos kampą).
PF
Phase Fresnel - objektyvai, kuriuose naudojamas specialus „iškarpytas“ lęšis, mažinantis spindulių sklaidą, pagerinantis vaizdo ryškumą ir palengvinantis patį objektyvą.
Plena
Objektyvų serija, kuri (kaip ir „Noct“) pasižymi išskirtinėmis optinėmis savybėmis bei dizainu ir turi išgraviruotą serijos vardą ant paties objektyvo. Kol kas šiaip serijai priklauso tik Nikkor Z 135mm f/1.8 S Plena.
Z
Power Zoom - kintamo židinio nuotolio objektyvai, kurių vaizdo priartinimas nėra kaip įprasta mechaninis (veikia sukant žiedą), tačiau tam turi atskirą varikliuką. Tai lemia šiek tiek lėtesnį artinimą, tačiau be galo praverčia valdant aparatą nuotoliniu būdu.
RF
Vidinis fokusavimo mechanizmas. Skirtingai nuo IF, RF objektyvuose fokusavimo metu juda būtent objektyvo gale esančių elementų grupė.
S
Geriausių objektyvų serija Z jungtį turintiems Nikon sisteminiams fotoaparatams.
SE
Special Edition - objektyvai, kurie savo išvaizda primena senesnės, klasikinės objektyvų kartos seriją.
SR
Short-wavelength Refractive - dar viena objektyvų danga, kurios tikslas yra sumažinti chromatines aberacijas, tačiau ji labiausiai taikosi į mėlynos ir violetinės spalvų spektrą, kuriame labiausiai ir matosi chromatinės aberacijos.
TC
Teleconverter - teleobjektyvai, kurie turi ne atskirą, bet integruotą vaizdo didintuvą (telekonverterį).
UV
Ultraviolet - objektyvai, gebantys užfiksuoti ne tik žmogaus matomą spektrą, bet ir ultravioletinius spindulius.
UW
Underwater - objektyvai, skirti fotografuoti po vandeniu (visiškai sandarūs).
VR
Vibration Reduction - objektyve esantis vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Dažniausiai tai būna vienas papildomas stiklas su giroskopu ir varikliu, prisitaikantis prie objektyvo virpesių fotografavimo metu. Tiesa, įjungtas stabilizatorius šiek tiek labiau nei įprasta sekina aparato akumuliatorių.
Z
Objektyvai, skirti pilno kadro sisteminiams Nikon fotoaparatams („Nikon Z“ sistema).

5. Pentax

*
Star - geriausių Pentax objektyvų klasė, kuriuose naudojami aukštos kokybės optiniai ir mechaniniai elementai.
AL
Objektyvai, kuriuose naudojamas vienas ar keli asferiniai lęšiai. Pagrindinis šios technologijos privalumas - mažiau išlinkę ir „aštresni“ kadro kampai. Dažniausiai asferiniai lęšiai naudojami plačiakampiuose objektyvuose.
AW
Vandeniui ir dulkėms atsparių objektyvų serija, pasižyminti maksimaliu atsparumu.
DA
Objektyvai, skirti naudoti kartu su skaitmeniniais veidrodiniais fotoaparatais, kurių sensorius yra APS-C dydžio. Šio tipo objektyvai yra lengvesni ir kartais pigesni (lyginant su objektyvais, tinkamiems pilno kadro fotoaparatams), tačiau jų negalima naudoti su pilno kadro fotoaparatais (Pentax atveju - tik juostiniais). Objektyvai naudoja trečios kartos automatinio fokusavimo sistemą KAF2 ir turi išskirtinį bruožą - vaizdą galima perfokusuoti neperjungiant fotoaparato į rankinio fokusavimo režimą (kitaip tariant, tai FTM funkcija).
DA L
Objektyvai, savo konstrukcija primenantys DA, tačiau pasižymintys nedideliu svoriu (L - light), todėl tinkami naudoti su labai lengvais fotoaparatais, tokiais kaip K-m. Beje, jei vis dar kyla neaiškumų dėl Pentax objektyvų konstrukcijų kartų, rekomenduoju šią lentelę.
DA *
Geriausių Pentax objektyvų klasė, kuriuose naudojami aukštos kokybės optiniai elementai, greitieji fokusavimo varikliai (SDM). Visi šios klasės objektyvai yra atsparūs dulkėms ir vandeniui. Kaip ir DA objektyvų, ir šių negalima naudoti su pilno kadro fotoaparatais.
DC
Direct Current - tai tylesnis, greitesnis ir šiek tiek tikslesnis varikliukas nei įprastai naudojamas Pentax fokusavimo variklis. Visgi jo sparta neprilygsta Pentax SDM variklio greičiui, o lyginti tikslingiausia su kitų firmų mikro ultragarsiniais kitų firmų varikliais.
D FA
Objektyvai, skirti pilno kadro fotoaparatams (Pentax atveju - juostiniams), tačiau juos galima naudoti ir su skaitmeniniais fotoaparatais, turinčiais APS-C dydžio sensorių. Šie objektyvai naudoja trečios kartos automatinio fokusavimo sistemą KAF2 ir turi išskirtinį bruožą - vaizdą galima perfokusuoti neperjungiant fotoaparato į rankinio fokusavimo režimą (kitaip tariant, tai FTM funkcija).
HD
High Definition - specialus objektyvų dangos sluoksnis, ypač sumažinantis šviesos atspindžius bei padidinantis šviesos pralaidumą. Tai netiesiogiai daro įtaką ir kitiems faktoriams, tokiems kaip spalvų atkūrimas ir kontrastas.
IF
Internal Focusing - vidinis fokusavimo mechanizmas, dažniausiai integruojamas į aukštesnės klasės objektyvus. Kuomet naudojamas vidinis fokusavimas, objektyvo priekis nesisukioja ir objektyvas nekeičia savo ilgio fokusavimo metu.
F
Objektyvai, skirti pilno kadro fotoaparatams (Pentax atveju - juostiniams), tačiau juos galima naudoti ir su skaitmeniniais fotoaparatais, turinčiais APS-C dydžio sensorių. Šie objektyvai naudoja pirmos kartos automatinio fokusavimo sistemą KF. Šiuo metu F serijos objektyvai nebegaminami.
FA
Objektyvai, skirti pilno kadro fotoaparatams (Pentax atveju - juostiniams), tačiau juos galima naudoti ir su skaitmeniniais fotoaparatais, turinčiais APS-C dydžio sensorių. Šie objektyvai naudoja antros kartos automatinio fokusavimo sistemą KAF.
FA J
Objektyvai, skirti pilno kadro fotoaparatams (Pentax atveju - juostiniams), tačiau juos galima naudoti ir su skaitmeniniais fotoaparatais, turinčiais APS-C dydžio sensorių. Šie objektyvai identiški FA objektyvams, išskyrus vienintelę smulkmeną - jie neturi diafragmos žiedo, todėl nesuderinami su aparatais, kuriuose diafragmą reikia reguliuoti rankiniu būdu.
FA *
Geriausių Pentax objektyvų, skirtų pilno kadro fotoaparatams, klasė.
FREE
Fixed Rear Element Extension - objektyvai, kurių paskutinis lęšis ar jų grupė lieka fiksuota fokusavimo metu. Tai įgalina gaminti mažesnius ir lengvesnius objektyvus, kurie pasižymi gana mažomis chromatinėmis aberacijomis ir mažu ryškumo zonos išgaubtumu. Šią technologiją Pentax dažniausiai integruoja į fiksuoto židinio objektyvus.
K
Pati paprasčiausia Pentax objektyvų jungtis, naudota pirmuosiuose juostiniuose fotoaparatuose. Pagrindinis privalumas - objektyvo diafragma (pasirinkta) užsidaro tik tuomet, kai būdavo paleidžiamas užraktas (komponuoti kadrą buvo galima nepridarant diafragmos).
KA
Šiek tiek sudėtingesnė Pentax objektyvų jungtis, pakeitusi K jungtį ir naudota elektroniniuose juostiniuose fotoaparatuose. Pagrindinis patobulinimas - diafragmą galima parinkti ne objektyve, o pačiame fotoaparate (taip įgalinami išlaikymo / diafragmos prioriteto bei įvairūs automatiniai režimai).
KF
Pirmosios kartos Pentax objektyvų jungtis, palaikanti automatinį fokusavimą. Automatinio fokusavimo sistema susideda iš sensorių aparate ir fokusavimo variklio objektyve (tiesa, fokusavimo variklio baterijos dedamos į objektyvą). Su šia jungtimi buvo išleistas tik vienas Pentax objektyvas SMC Pentax-AF 35-70/2.8.
KAF
Antrosios kartos Pentax objektyvų jungtis, palaikanti automatinį fokusavimą. Skirtingai nuo KF, šioje automatinį fokusavimą atlieka pats fotoaparatas. Jungtis taip pat gali perduoti aparatui skaitmeninę informaciją (sufokusuoto objekto atstumą, židino nuotolį ir kt.), kuri panaudojama daugiasegmentiniam šviesos matavimui.
KAF2
Trečiosios kartos Pentax objektyvų jungtis, kurios pagrindinis privalumas - didelio greičio (SDM) fokusavimo variklių palaikymas.
KAF3
Ketvirtosios kartos Pentax objektyvų jungtis, kuri suderinama tik su SDM autofokusavimą turinčiais objektyvais.
limited
Taip žymimi nedidelio tiražo aukštos kokybės fiksuoto židinio objektyvai.
Macro
Objektyvai, skirti itin mažų objektų įamžinimui. Tikruoju makro objektyvu galima vadinti tą, kurio artinimo santykis yra 1:1. Visi šiuo metu gaminami Pentax Macro serijos objektyvai pasižymi šiuo santykiu.
PLM
Pulse motor - objektyvai su specialiu automatinio fokusavimo varikliu, kuris užtikrina tylų darbą, kuomet dirbama su nuolatiniu fokusavimu (angl. continous autofocus). Šią technologiją naudojantys objektyvai itin tinkami filmavimui, nes dirbant su ne AF-P objektyvais filmuotoje medžiagoje įsirašo ir nepageidaujami fokusavimo garsai (kai nenaudojamas išorinis mikrofonas).
RE
Retractable - objektyvas, kurio ilgis kinta priklausomai nuo naudojamo židinio nuotolio. Tai labai aktualu teobjektyvams - „susilankstantis“ dizainas leidžia gaminti mažesnius, portatyvesnius objektyvus.
SDM
Supersonic Drive Motor - ultragarsinis variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą. Šį variklį turintys objektyvai nenaudoja fotoaparate esančio fokusavimo variklio. Sklinda gandai, jog SDM varikliai nėra tokie greiti kaip Canon USM ar Nikon AF-S.
SMC
Super Multi Coating - taip indikuojama, jog objektyvas yra padengtas kelių sluoksnių specialia danga, sumažinančia šviesos atspindžius bei padidinančia šviesos pralaidumą. Šie sluoksniai netiesiogiai įtakoja ir kitus faktorius, tokius kaip spalvų atkūrimą ir kontrastą. Beveik visi Pentax objektyvai yra SMC (išskyrus keleta itin pigių modelių).
Soft
Specialių objektyvų, galinčių paversti vaizdą "meniškai miglotu", klasė. Skaitmeninės fotografijos laikais tokį efektą nesunku sukurti beveik bet kuria nuotraukų redagavimo programa.
SP
Super Protect - specialus objektyvų dangos sluoksnis, kuris yra atsparesnis vandeniui ir riebalams, lengviau valomas.
WR
Weather-resistant - vandeniui ir dulkėms atsparių objektyvų serija, pasižyminti šiek tiek mažesniu atsparumu nei AW serija.
XS
eXtra Small - taip žymimas pats ploniausias Pentax pagamintas objektyvas DA 40 mm f/2.8. Teigiama, kad tai pats ploniausias objektyvas pasaulyje.

6. Olympus

EC
Taip žymimi Olympus gaminami telekonverteriai, padidinantys židinio nuotolį 1,4 arba 2 kartus.
EDA
Extra Low Dispersion Aspherical - asferiniai lęšiai, kurie pasižymi ED lešių savybėmis.
ED-DSA
Extra Low Dispersion Dual Super Aspherical - aukščiausios kokybės asferiniai lęšiai, kurie pasižymi ED lešių savybėmis. Šių lęšių naudojimas lemia mažesnį optinių elementų kiekį objektyve, todėl objektyvas būna ne tik kokybiškas, bet ir lengvesnis.
E-HR
Extra Low Dispersion & High Refractive Index - aukštos kokybės objektyvai su lęšiais, pasižymintys itin aukštu refrakcijos (šviesos lūžio) indeksu ir maža spindulių sklaida. Ši technologija įgalina gaminti mažų gabaritų objektyvus su geromis optinėmis savybėmis.
EZ
Electronic Zoom - kintamo židinio nuotolio objektyvai, kurių vaizdo priartinimas nėra kaip įprasta mechaninis (veikia sukant žiedą), tačiau tam turi atskirą varikliuką. Tai lemia šiek tiek lėtesnį artinimą, tačiau be galo praverčia valdant aparatą nuotoliniu būdu.
HR
High Refractive Index - objektyvai su lęšiais, pasižymintys aukštu refrakcijos (šviesos lūžio) indeksu. Dėl šios savybės tokie objektyvai būna mažesni už įprastus.
HD
High Refractive Index & Dispersion - objektyvai su lęšiais, pasižymintys aukštu refrakcijos (šviesos lūžio) indeksu bei turintys asferinio lęšio savybių. Dėl šios savybės tokie objektyvai būna mažesni už įprastus bei susideda iš mažiau optinių elementų.
IS
Image Stabilization - objektyve esantis vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Dažniausiai tai būna vienas papildomas stiklas su giroskopu ir varikliu, prisitaikantis prie objektyvo virpesių fotografavimo metu. Tiesa, įjungtas stabilizatorius šiek tiek labiau nei įprasta sekina aparato akumuliatorių.
M.Zuiko Digital
Objektyvų serija, skirta naudoti su Micro Four Thirds sistemos skaitmeniniais fotoaparatais.
MSC
Movie & Stills Compatible - fokusavimo technologija, kuri ne tik praktiškai eliminuoja fokusavimo garsą (tai aktualu filmuojant), bet ir veikia pakankamai greitai. Ši technologija naudoja Olympus sukurtus VCM fokusavimo variklius.
PRO
Geriausi Olympus objektyvai, pasižymintys puikia optine kokybe, atvira diafragma bei visiška apsauga nuo vandens ir dulkių.
R
Retractable- objektyvas, kurio ilgis kinta priklausomai nuo naudojamo židinio nuotolio. Tai labai aktualu teobjektyvams - „susilankstantis“ dizainas leidžia gaminti mažesnius, portatyvesnius objektyvus.
Super ED
Super Extra Low Dispersion - dar geresnė nei ED spindulių sklaidos mažinimo technologija, prilygstanti fluorito lęšiams.
Super HR
Super High Refractive Index - objektyvai su lęšiais, pasižymintys itin aukštu refrakcijos (šviesos lūžio) indeksu. Ši technologija įgalina gaminti dar mažesnių gabaritų objektyvus.
SWD
Supersonic Wave Drive - ultragarsinis variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą.
TC
Teleconverter - teleobjektyvai, kurie turi ne atskirą, bet integruotą vaizdo didintuvą (telekonverterį).
VCM
Voice Coil Motor - linijinis fokusavimo variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą. Savo savybėmis ši technologija yra panaši į ultragarsinius variklius.
Z Coating Nano
Nano Crystal Coat - speciali nanodalelių antirefleksinė danga, sumažinanti vidinius objektyvo šviesos atspindžius.
ZERO Coating
Zuiko Extra Low Reflection Optical - itin plona, daugiasluoksnė danga, vidinius objektyvo šviesos atspindžius 450-650 nm bangų diapazone. Šiek tiek (pa)prastesnė nei nanodalelių danga.

7. Sony (Konica Minolta)

DT
Digital Technology - objektyvai, skirti naudoti kartu su Sony fotoaparatais, kurių sensorius yra APS-C dydžio. Nors ir labai nerekomenduojama, juos galima naudoti ir su pilno kadro sensorius turinčiais aparatais (vaizdas bus iškerpamas, tačiau gali būti šviesos matavimo klaidų).
E
Objektyvai, skirti naudoti su Sony sisteminiais fotoaparatais, kurių sensorius yra APS-C dydžio.
FE
Objektyvai, kuriuos galima naudoti su pilno kadro Sony fotoaparatais.
G
Geriausių Sony objektyvų klasė, kuriuose naudojami aukštos kokybės optiniai ir mechaniniai elementai. Ši objektyvų serija dar vadinama "Profesionalams".
GM
G Master - geriausių Sony sisteminiams aparatams skirtų objektyvų klasė.
OSS
Optical Steady Shot - objektyve esantis vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Dažniausiai tai būna vienas papildomas stiklas su giroskopu ir varikliu, prisitaikantis prie objektyvo virpesių fotografavimo metu. Tiesa, įjungtas stabilizatorius šiek tiek labiau nei įprasta sekina aparato akumuliatorių.
PZ
Power Zoom - objektyvai, kurie turi integruotus optinio priartinimo variklius (mechanizmą). Norint priartinti vaizdą, reikia ne pasukti artinimo žiedą, bet pastumti svirtelę - tai itin panašu į kompaktinių fotoaparatų priartinimo mechanizmą.
Reflex
Tai veidrodinio tipo teleobjektyvai, kurie būna kur kas pigesni nei standartiniai panašaus židinio nuotolio objektyvai, tačiau yra fiksuoto židinio nuotolio ir diafragmos bei geriausiu atveju pasižymi tik vidutiniškomis optinėmis savybėmis.
SAM
Smooth Autofocus Motor - objektyve integruotas fokusavimo variklis, kuris nėra tylus kaip ultragarsinis variklis, tačiau greitesnis ir tikslesnis už paprasčiausią fokusavimo variklį.
SSM
Supersonic Motor - ultragarsinis variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą.
STF
Smooth Trans Focus - tai unikalus Sony išradimas, leidžiantis dar labiau „išplauti“ bokeh (išplaukusį foną prieš ir už fotografuojamo objekto). Tai pasiekiama įdiegus į objektyvą specialų optinį elementą ir papildomą rankinį diafragmos kontrolės žiedą.
T*
Taip indikuojama, jog objektyvas yra padengtas kelių sluoksnių specialia danga, sumažinančia šviesos atspindžius bei padidinančia šviesos pralaidumą. Šie sluoksniai netiesiogiai įtakoja ir kitus faktorius, tokius kaip spalvų atkūrimą ir kontrastą.
ZA
Zeiss Alpha - naujos kartos objektyvai, tinkami Sony Alpha sistemai, gaminami pagal Carl Zeiss licenziją.

8. Panasonic

3D
Specialus Panasonic pagamintas objektyvas, leidžiantis įamžinti stereoskopinius vaizdus. 3D vaizdai suderinami su grotuvais, palaikančiais MP (Multi-Picture) formatą.
ASPH
Objektyvai, kuriuose naudojamas vienas ar keli asferiniai lęšiai. Pagrindinis šios technologijos privalumas - mažiau išlinkę ir „aštresni“ kadro kampai. Dažniausiai asferiniai lęšiai naudojami plačiakampiuose objektyvuose.
DG
Digital G - objektyvai, skirti naudoti su Panasonic G sistemos skaitmeniniais fotoaparatais ir yra pagaminti pagal Leica firmos standartus.
Dual I.S. 2
Optinės stabilizacijos technologija, kuri apjungia objektyvo ir aparato stabilizacijos sistemas, išgaudama dar efektyvesnį stabilizacijos rezultatą.
ELMAR
Tai modelio pavadinimas, indikuojantis, kad objektyvas yra paremtas Leica firmos gaminamu objektyvu (maksimali atviriausia diafragma - F3.3).
ELMARIT
Tai modelio pavadinimas, indikuojantis, kad objektyvas yra paremtas Leica firmos gaminamu objektyvu (maksimali atviriausia diafragma - F2.8).
G
Taip žymima, kad objektyvas yra suderinamas su G serijos fotoaparatais (Micro Four Thirds sistema).
L Mount
Objektyvai, suderinami su L jungties fotoaparatais. Tai vieninga sistema, kurią palaiko tokie gamintojai kaip Panasonic, Leica, Sigma, DJI.
Micro
Objektyvai, skirti itin mažų objektų įamžinimui. Tikruoju makro objektyvu galima vadinti tą, kurio artinimo santykis yra 1:1. Visi šiuo metu gaminami Panasonic Micro serijos objektyvai pasižymi šiuo santykiu.
NOCTICRON
Tai modelio pavadinimas, indikuojantis, kad objektyvas yra paremtas Leica firmos gaminamu objektyvu (maksimali atviriausia diafragma - F1.2).
NSC
Nano Surface Coating - speciali nanodalelių antirefleksinė danga, sumažinanti vidinius objektyvo šviesos atspindžius.
Mega O.I.S.
Mega Optical Image Stabilization - objektyve esantis vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Dažniausiai tai būna vienas papildomas stiklas su giroskopu ir varikliu, prisitaikantis prie objektyvo virpesių fotografavimo metu. Tiesa, įjungtas stabilizatorius šiek tiek labiau nei įprasta sekina aparato akumuliatorių.
Power O.I.S.
Power Optical Image Stabilization - patobulinta stabilizacijos versija, naudojama tik Panasonic optikose, įgalinanti efektyvesnę stabilizaciją esant ilgiems išlaikymams.
Pro
Aukštos kokybės objektyvų serija, skirta Panasonic Lumix S sistemos fotoaparatams.
S
Taip žymima, kad objektyvas yra suderinamas su pilno kadro Lumix S serijos fotoaparatais.
SUMMICRON
Tai modelio pavadinimas, indikuojantis, kad objektyvas yra paremtas Leica firmos gaminamu objektyvu (maksimali atviriausia diafragma - F2.0).
SUMMILUX
Tai modelio pavadinimas, indikuojantis, kad objektyvas yra paremtas Leica firmos gaminamu objektyvu (maksimali atviriausia diafragma - F1.4).
UHD
Ultra High Refractive - specialus stiklas, kuris, anot Panasonic, turėtų užtikrinti optinių savybių tolygumą tiek cente, tiek ir objektyvo kraštuose. Spėju, jog tai iš esmės ED stiklo analogas.
VARIO
Taip žymima Panasonic objektyvų, turinčių kintamą židinio nuotolį, serija.
X
Aukštos kokybės objektyvų serija, skirta Panasonic Lumix G sistemos fotoaparatams.

9. Samyang

AE
Taip žymima, kad objektyvas yra skirtas Nikon firmos aparatams ir veiks su visų Nikon aparatų automatiniais eksponometrais.
AS
Objektyvai, kuriuose naudojamas vienas ar keli asferiniai lęšiai. Pagrindinis šios technologijos privalumas - mažiau išlinkę ir „aštresni“ kadro kampai. Dažniausiai asferiniai lęšiai naudojami plačiakampiuose objektyvuose.
CS
Aukštos klasės objektyvai, skirti išskirtinai sisteminiams aparatams.
E
Objektyvai, skirti sisteminiams Sony fotoaparatams (E jungtis) su APS-C dydžio sensoriais.
F
Objektyvai, skirti Nikon fotoaparatams (F jungtis).
FE
Objektyvai, skirti pilno kadro sisteminiams Sony fotoaparatams (FE jungtis).
IF
Internal focus - vidinis fokusavimo mechanizmas. Kuomet naudojamas vidinis fokusavimas, objektyvo priekis nesisukioja ir objektyvas nekeičia savo ilgio fokusavimo metu. Svarbu paminėti, jog Samyang kol kas gamina tik rankinio (ne automatinio) fokusavimo objektyvus.
HR
Specialūs objektyvo lęšiai, užtikrinantys mažą spindulių sklaidą objektyve. Taip pasiekiama aukštesnė nuotraukų kokybė, nuotraukose visiškai arba beveik visiškai panaikinamos chromatinės aberacijos (violetinės ar žalsvos spalvos objektų kontūrai nuotraukose).
Macro
Objektyvai, skirti itin mažų objektų įamžinimui. Tikruoju makro objektyvu galima vadinti tą, kurio artinimo santykis yra 1:1, tačiau toli gražu ne visi „Macro“ žymimi objektyvai pasižymi šiuo santykiu (šios informacijos verta ieškoti gamintojo svetainėje), nebent tai indikuota pačiame objektyvo pavadinime.
MC
Multi-coated - taip indikuojama, jog objektyvas yra padengtas kelių sluoksnių specialia danga, sumažinančia šviesos atspindžius bei padidinančia šviesos pralaidumą. Šie sluoksniai netiesiogiai įtakoja ir kitus faktorius, tokius kaip spalvų atkūrimą ir kontrastą.
MK2
Antros kartos objektyvo leidimas.
Mirror
Specialus (tele)objektyvų tipas, kurių viduje yra veidrodis. Tai pakankamai maži objektyvai, palyginus su jų didžiuliu židinio nuotoliu. Pagrindinis jų trūkumas - gana nenatūralus bokeh ir, dažnokai, neįspūdingos optinės savybės.
NCS
Nano Coating System - speciali nanokristalų danga, naudojama kartu su UMC danga, maksimizuojanti kontrastingumą, spalvų atkūrimą, optinę raišką net ir esant visiškai atvirai diafragmai.
Premium
Aukščiausios klasės Samyang objektyvų serija.
RF
Objektyvai, skirti sisteminiams Canon fotoaparatams (RF jungtis).
Tilt/Shift
Specialių fiksuoto židino nuotolio objektyvų klasė, naudojama koreguoti perspektyvą ir ryškumo zonos kampą. Tiesa, koreguoti perspektyvą galima ir su naujesnėmis nuotraukų redagavimo programomis (iki tam tikro lygio jomis galima keisti ir ryškumo zonos kampą).
UMC
Ultra Multi Coated - taip indikuojama, jog objektyvas yra padengtas ypatinga (papildoma) kelių sluoksnių specialia danga, sumažinančia šviesos atspindžius bei padidinančia šviesos pralaidumą.
V-AF
Automatinio fokusavimo objektyvų serija, orientuota į video medžiagos kūrėjus. Pagrindinė savybė - maži objektyvo gabaritai ir svoris.
VDSLR
Objektyvų serija filmuotojams, naudojantiems Pentax APS-C fotoaparatus su K jungtimi.
X
Objektyvai, skirti sisteminiams Fujifilm fotoaparatams (X jungtis).
XP
Aukščiausios klasės rankinio fokusavimo Samyang objektyvų serija, pasižyminti geriausiomis optinėmis savybėmis.
Z
Objektyvai, skirti sisteminiams Nikon fotoaparatams (Z jungtis).

10. Sigma

APO
Specialūs objektyvo lęšiai, užtikrinantys mažą spindulių sklaidą objektyve. Taip pasiekiama aukštesnė nuotraukų kokybė, nuotraukose visiškai arba beveik visiškai panaikinamos chromatinių aberacijų pasekmės.
A (Art)
Aukščiausios klasės Sigma objektyvai (pagal 2012 m. pristatytą naują klasifikaciją), kurių gretose daugiausia fiksuoto ir kintamo židinio nuotolio objektyvų su itin atvira diafragma. Jiems taip pat būdingos kitos aukščiausios klasės objektyvų savybės: sudėtinga optine konstrukcija, puiki optinė raiška ir išskirtinis (lyginant su kitais jų gaminiais) dizainas.
ASP
Aspherical Lens - objektyvai, kuriuose naudojamas vienas ar keli asferiniai lęšiai. Pagrindinis šios technologijos privalumas - mažiau išlinkę ir „aštresni“ kadro kampai. Dažniausiai asferiniai lęšiai naudojami plačiakampiuose objektyvuose.
C (Contemporary)
Aukštos klasės Sigma objektyvai (pagal 2012 m. pristatytą naują klasifikaciją), kurių gretose daugiausia nedidelio svorio kintamo židinio nuotolio objektyvų, pasižyminčių dideliu židinio nuotolio spektru (t.y. galimybe fotografuoti ir labai plačiai, ir labai priartinus). Nors dar sunku spręsti ar tai itin aukštos klasės objektyvai, jau aišku, kad jų optinė raiška yra pakankamai gera, objektyvai taip pat pasižymi išskirtiniu (lyginant su kitais jų gaminiais) dizainu.
CONV
Taip žymimi Sigma gaminami telekonverteriai, padidinantys židinio nuotolį 1,4 arba 2 kartus.
DC
Objektyvai, skirti naudoti kartu su skaitmeniniais veidrodiniais fotoaparatais, kurių sensorius yra APS-C dydžio. Šio tipo objektyvai yra lengvesni ir kartais pigesni (lyginant su objektyvais, tinkamiems pilno kadro fotoaparatams), tačiau jų negalima naudoti su pilno kadro skaitmeniniais fotoaparatais (išskyrus Nikon).
DG
Tai objektyvai, pasižymintys atvira diafragma ir plačiais kampais, todėl gerai tinkami visiems skaitmeniniams fotoaparatams. Tiesą sakant, tai tėra daugiau marketingo skyriaus aprašas nei reali, išskirtinė objektyvų klasė.
DN
Digital Neo - aukštos klasės objektyvai, skirti išskirtinai sisteminiams aparatams.
EX
Geriausių Sigma objektyvų klasė (iki 2012 m. naujų klasių atsiradimo), dažniausiai žymima auksinės spalvos žiedu objektyvo gale. Šios klasės objektyvai pasižymi itin geru surinkimu, puikiu korpusu ir, dažniausiai, itin geromis optinėmis savybėmis. Visgi net ir geriausių objektyvų klasėje nėra nei vieno egzemplioriaus, pasižyminčiu didesniu atsparumu vandeniui ir dulkėms.
FLD
F Low Dispersion - dar geresnė nei ED spindulių sklaidos mažinimo technologija, prilygstanti fluorito lęšiams.
HLA
Linear Motor - linijinis fokusavimo variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą. Savo savybėmis ši technologija yra panaši į ultragarsinius variklius ir panašu keičia iki tol dažnai taikytą Sigma HSM technologiją.
HSM
Hyper-Sonic Motor - ultragarsinis variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą. Skirtingai nuo kitų firmų, Sigma naudoja tik žiedinio tipo ultragarsinius variklius.
IF
Internal Focusing - vidinis fokusavimo mechanizmas, dažniausiai integruojamas į aukštesnės klasės objektyvus. Kuomet naudojamas vidinis fokusavimas, objektyvo priekis nesisukioja ir objektyvas nekeičia savo ilgio fokusavimo metu.
MO
Manual Override - objektyve esantis jungiklis, kurį įjungus galima koreguoti fokusavimą net ir automatinio fokusavimo režime.
NPC
Nano Porous Coating - specialus daugiasluoksnis akyto silicio padengimas, stipriai sumažinantis vidinius objektyvo atspindžius. Tai duoda naudą tais atvejais, kuomet už fotografuojamo objekto yra ryškus šviesos šaltinis.
OS
Optical Stabilizer - objektyve esantis vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Dažniausiai tai būna vienas papildomas stiklas su giroskopu ir varikliu, prisitaikantis prie objektyvo virpesių fotografavimo metu. Tiesa, įjungtas stabilizatorius šiek tiek labiau nei įprasta sekina aparato akumuliatorių.
OS2
Optical Stabilizer - dar efektyvesnis objektyve esantis vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Fotografai teigia, kad praktiškai jis naudingas fotografuojant / sekant objektus, judančius horizontalia ašimi (pvz., lenktynėse).
RF
Rear Focus - fokusavimo tipas, kuomet judinami užpakalinėje objektyvo dalyje esantys elementai. Kaip ir vidinio fokusavimo atveju, objektyvo priekis nesisukioja ir objektyvas nekeičia savo ilgio fokusavimo metu. Galinis fokusavimas naudojamas kai kuriuose (dažniau didesniuose) teleobjektyvuose.
S (Sport)
Aukščiausios klasės Sigma objektyvai (pagal 2012 m. pristatytą naują klasifikaciją), kurių gretose daugiausia kintamo ir fiksuoto židinio teleobjektyvų. Jiems taip pat būdingos kitos aukščiausios klasės objektyvų savybės: sudėtinga optine konstrukcija, puiki optinė raiška ir išskirtinis (lyginant su kitais jų gaminiais) dizainas.

11. Tamron

AD
Anomalous Dispersion - specialus objektyvo stiklas, skirtas kontroliuoti tam tikro šviesos bangos ilgio sukeliamą spindulių sklaidą.
ADH
AD-Hybrid Aspherical - objektyvai, kuriuose naudojami hibridiniai lęšiai, apjungiantys asferinių lęšių ir tam tikro šviesos bangos ilgio sukeliamą spindulių sklaidą kontroliuojančių lešių savybes.
A/M
AF/MF Switchover Mechanism - šį mechanizmą naudojančiuose objektyvuose, skirtingai nuo įprastinio AF/MF jungiklio, perjungimas tarp fokusavimo režimų realizuotas tiesiog stumdant fokusavimo žiedą pirmyn arba atgal.
ASL
Aspherical - objektyvai, kuriuose naudojamas vienas ar keli asferiniai lęšiai. Pagrindinis šios technologijos privalumas - mažiau išlinkę ir „aštresni“ kadro kampai. Dažniausiai asferiniai lęšiai naudojami plačiakampiuose objektyvuose.
BIM
Built-In Motor (for Nikon Cameras) - objektyvai, kuriuose yra integruotas fokusavimo variklis. Šie objektyvai orientuoti į Nikon D40, D40x ir D60 vartotojus, kadangi jų būtent šie aparatai nepalaiko (tiksliau veikia tik MF režimu) objektyvų be integruotų fokusavimo variklių.
Di
Digitally Integrated Design - objektyvai, kurie padengti kelių sluoksnių specialia danga, sumažinančia šviesos atspindžius bei padidinančia šviesos pralaidumą. Pagrindinis dėmesys skiriamas vidinių atspindžių (angl. ghosting) eliminavimui, kuomet fotografuojamas objektas (dažniausiai ryškus) atsispindi nuo sensoriaus į objektyvą ir vėl atgal į sensorių.
Di II
Lenses for Digital SLR Cameras Only - objektyvai, skirti naudoti kartu su skaitmeniniais veidrodiniais fotoaparatais, kurių sensorius yra APS-C dydžio. Šio tipo objektyvai yra lengvesni ir kartais pigesni (lyginant su objektyvais, tinkamiems pilno kadro fotoaparatams), tačiau jų negalima naudoti su pilno kadro skaitmeniniais fotoaparatais (išskyrus Nikon).
Di III
Taip žymima, kad objektyvas yra suderinamas su Micro Four Thirds sistema.
Di III-A
Taip žymima, kad objektyvas yra suderinamas su Micro Four Thirds sistema, o fotoaparato dydis yra APS-C dydžio.
Dual MPU
Dual Micro Processing Unit - objektyvai su atskira mikroschema vaizdo stabilizacijai (kituose objektyvuose fokusavimui ir stabilizacijai naudojama ta pati mikroschema). Ši technologija padidina vaizdo stabilizacijos efektyvumą.
eBand Coating
Extended Bandwidth & Angular-Dependency - speciali nanodalelių antirefleksinė danga, sumažinanti vidinius objektyvo šviesos atspindžius. Dažniausiai naudojama su BBAR (Broad-Band Anti-Reflection) ar BBDAR G2 (antra karta), analogiška atspindžius mažinančia danga.
FEC
Filter Effect Control - specialus objektyvo žiedas, įgalinantis pasukti ant objektyvo uždėtą poliarizacinį filtrą, kuomet įprastai jį pasukti trukdo ant objektyvo uždėta ir blenda.
G2
Generation 2 - antros kartos objektyvas. Pirmieji šios kartos objektyvai pradėti pristatinėti 2017 m. pradžioje.
HID
Specialus objektyvo stiklas, naudojamas sumažinti chromatines aberacijas kadro kraštuose.
HLD
High/Low Torque Modulated Drive Motor - naujos kartos fokusavimo variklis, optimizuotas darbui su dideliais objektyvų lęšiais. Be to palaikoma FTM funkcija - galimybė bet kuriuo laiko momentu galima koreguoti fokusą neperjungiant iš AF į MF režimą.
IF
Internal Focusing - vidinis fokusavimo mechanizmas, dažniausiai integruojamas į aukštesnės klasės objektyvus. Kuomet naudojamas vidinis fokusavimas, objektyvo priekis nesisukioja ir objektyvas nekeičia savo ilgio fokusavimo metu.
FLR
Fluorine Coating - taip žymimi Tamron objektyvai, padengti skysčiams atsparia danga. Pagrindinis šios dangos privalumas - mažesnė tikimybė ištepti objektyvą ir daug lengvesnis priekinio lęšio valymas.
LAH
LD-Hybrid Aspherical - objektyvai, kuriuose naudojami hibridiniai lęšiai, apjungiantys asferinių ir mažos spindulių sklaidos lešių savybes.
LD / XLD
Low Dispersion / Extra Low Dispersion - objektyvai, kuriuose naudojami specialūs objektyvo lęšiai, užtikrinantys mažą spindulių sklaidą objektyve. Taip pasiekiama aukštesnė nuotraukų kokybė, nuotraukose visiškai arba beveik visiškai panaikinamos sferinės ir chromatinės aberacijos (violetinės ar žalsvos spalvos objektų kontūrai nuotraukose).
M / Macro
Objektyvai, skirti itin mažų objektų įamžinimui. Tikruoju makro objektyvu galima vadinti tą, kurio artinimo santykis yra 1:1, tačiau toli gražu ne visi „Macro“ žymimi objektyvai pasižymi šiuo santykiu (šios informacijos verta ieškoti gamintojo svetainėje), nebent tai indikuota pačiame objektyvo pavadinime.
MR
Moisture Resistant - vandeniui ir dulkėms atsparių objektyvų serija.
OSD
Optimized Silent Drive - naujos kartos Tamron fokusavimo technologija, kuri pasižymi gana tyliu ir greitu fokusavimu, tačiau savybėmis visgi nusileidžia tarkime Tamron RXD ar VXD technologijoms.
PZD
PiezoDrive - fokusavimo variklis, išnaudojantis pjezoelektrinį elementą ir užtikrinantis tylų bei greitą (greitesnį nei kiek vėliau paminėtą USD) fokusavimą.
RXD
Rapid Extra-Silent Drive - naujos kartos Tamron fokusavimo technologija, kuri pasižymi sklandžiu fokusavimo perėjimu (angl. smoothness), greičiu ir tyla. Šio tipo objektyvus labiausiai mėgsta operatoriai.
SP
Super Performance - geriausių Tamron objektyvų klasė, žymima auksinės spalvos žiedu objektyvo gale. Šios klasės objektyvai pasižymi itin geru surinkimu, puikiu korpusu ir, dažniausiai, itin geromis optinėmis savybėmis. Visgi net ir geriausių objektyvų klasėje nėra nei vieno egzemplioriaus, pasižyminčiu didesniu atsparumu vandeniui ir dulkėms. Šiuo metu šią klasę pakeitė G2 objektyvai.
USD
Ultrasonic Silent Drive - ultragarsinis variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą.
VC
Vibration Compensation - objektyve esantis vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Dažniausiai tai būna vienas papildomas stiklas su giroskopu ir varikliu, prisitaikantis prie objektyvo virpesių fotografavimo metu. Tiesa, įjungtas stabilizatorius šiek tiek labiau nei įprasta sekina aparato akumuliatorių.
VXD
Voice-coil eXtreme-torque Drive - naujos kartos Tamron linijinis fokusavimo variklis, užtikrinantis tylų ir greitą fokusavimą. Savo savybėmis ši technologija yra panaši į ultragarsinius variklius.
X
Objektyvai, skirti sisteminiams Fujifilm fotoaparatams (X jungtis).
XR
Extra Refractive Index Glass - objektyvai, kuriuose naudojamas itin didelį šviesos lūžio indeksą turintys lęšiai. Pagrindinė jų paskirtis - eliminuoti sferines ir chromatines aberacijas. Šiuos lęšius naudojantys objektyvai yra šiek tiek trumpesni ir lengvesni nei jų nenaudojantys analogai.
ZL
Zoom-Lock Mechanism - taip pažymima, jog objektyvas turi jungiklį, galintį užfiksuoti tam tikrą objektyvo priartinimo poziciją. Šis jungiklis integruotas į tuos objektyvus, kurie keičia savo ilgį (pvz. priartinant) ir įjungiamas tuomet, kai objektyvas transportuojamas (siekiant, kad šis „neištįstų“).

12. Tokina

A PM-O
Taip žymimi objektyvai, kuriuose yra naudojamas naujos kartos asferinis lęšis.
AS
Aspherical Optics - objektyvai, kuriuose naudojamas vienas ar keli asferiniai lęšiai. Pagrindinis šios technologijos privalumas - mažiau išlinkę ir „aštresni“ kadro kampai. Dažniausiai asferiniai lęšiai naudojami plačiakampiuose objektyvuose.
AT-X
Advanced Technology Extra - geriausių Tokina objektyvų klasė. Šios klasės objektyvai pasižymi itin geru surinkimu, puikiu korpusu ir, dažniausiai, itin geromis optinėmis savybėmis.
atx-i
Advanced Technology Extra, Interactive - naujos kartos geriausių Tokina objektyvų klasė. „Interaktyvumas“ - tai ryšys tarp fotografo ir objektyvo, poetiškai pasakė Tokina rinkodara, tačiau nuo praėjusios kartos skiriasi tik dizainu.
atx-m
Advanced Technology Extra, Mirrorless - naujos kartos geriausių Tokina objektyvų klasė, skirta būtent sisteminiais fotoaparatams (bent kol kas tik Sony E ir Fujifilm X).
CF
Naujos kartos objektyvai, skirti naudoti kartu su skaitmeniniais fotoaparatais, kurių sensorius yra APS-C dydžio.
D
Objektyvai, turintys reguliuojamą diafragmos žiedą.
DX
Objektyvai, skirti naudoti kartu su skaitmeniniais fotoaparatais, kurių sensorius yra APS-C dydžio. Šio tipo objektyvai yra lengvesni ir kartais pigesni (lyginant su objektyvais, tinkamiems pilno kadro fotoaparatams).
E
Objektyvai, skirti naudoti su Sony E sistemos fotoaparatais.
F&R Aspherical
F & R Aspherical - ta pati asferinių lęšių technologija, tiesiog pats asferinis lęšis yra didesnis nei įprasta ir Tokina tuo labai norėjo pasigirti.
FC
Focus Clutch Mechanism - šį mechanizmą naudojančiuose objektyvuose, skirtingai nuo įprastinio AF/MF jungiklio, perjungimas tarp fokusavimo režimų realizuotas tiesiog stumdant fokusavimo žiedą pirmyn arba atgal. Tiesa, perjungiant iš AF į MF, būtina fokusavimo žiedą pasukti iki mažiausio fokusavimo atstumo arba begalybės.
FE
Floating Element System - technologija, užtikrinanti kuo mažesnį ryškumo zonos išgaubtumą esant minimaliam fokusavimo atstumui.
Fírin
Aukščiausios klasės objektyvų serija, skirta sisteminiams fotoaparatams.
FF
Naujos kartos objektyvai, skirti pilno kadro fotoaparatams, tačiau juos galima naudoti ir su skaitmeniniais fotoaparatais, turinčiais APS-C dydžio sensorių.
FX
Objektyvai, skirti pilno kadro fotoaparatams, tačiau juos galima naudoti ir su skaitmeniniais fotoaparatais, turinčiais APS-C dydžio sensorių.
HLD
High-refraction, Low Dispersion - specialūs objektyvo lęšiai, pasižymintys ypatingai maža spindulių sklaida. Šie lęšiai yra aukštesnės kokybės už Tokina naudojamus Super Low Dispersion lęšius.
IF
Internal Focus System - vidinis fokusavimo mechanizmas, dažniausiai integruojamas į aukštesnės klasės objektyvus. Kuomet naudojamas vidinis fokusavimas, objektyvo priekis nesisukioja ir objektyvas nekeičia savo ilgio fokusavimo metu.
IRF
Internal Rear Focus System - fokusavimo tipas, kuomet judinami užpakalinėje objektyvo dalyje esantys elementai. Kaip ir vidinio fokusavimo atveju, objektyvo priekis nesisukioja ir objektyvas nekeičia savo ilgio fokusavimo metu. Galinis fokusavimas naudojamas kai kuriuose (dažniau didesniuose) teleobjektyvuose.
MC
Multi-Coating - taip indikuojama, jog objektyvas yra padengtas kelių sluoksnių specialia danga, sumažinančia šviesos atspindžius bei padidinančia šviesos pralaidumą. Šie sluoksniai netiesiogiai įtakoja ir kitus faktorius, tokius kaip spalvų atkūrimą ir kontrastą.
NH
No Hood - taip indikuojama, jog objektyvas neturi integruotos (nenuimamos) blendos.
PLUS
Anot Tokina, tai tiesiog atnaujinti modeliai, gaminami nuo 2022 m. birželio. Tai vidinis firmos sprendimas, kuris iš esmės praktiškai keičia tik objektyvų įpakavimą.
Opera
2018 m. pristatyta, naujos kartos aukščiausios klasės objektyvų serija, skirta veidrodiniams fotoaparatams.
OTFC
One Touch Focus Clutch Mechanism - šį mechanizmą naudojančiuose objektyvuose, skirtingai nuo įprastinio AF/MF jungiklio, perjungimas tarp fokusavimo režimų realizuotas tiesiog stumdant fokusavimo žiedą pirmyn arba atgal. Skirtingai nuo įprasto varianto, šį mechanizmą naudojančiuose objektyvuose perjungti fokusavimo režimą galima bet kada (nepriklausomai nuo fokusavimo žiedo pozicijos).
PRO
Objektyvai, kurių korpusas pagamintas iš aliumito - specialaus lydinio, pasižyminčio papildomu tvirtumu.
Reflex
Tai veidrodinio tipo teleobjektyvai, kurie būna kur kas pigesni nei standartiniai panašaus židinio nuotolio objektyvai, tačiau yra fiksuoto židinio nuotolio ir diafragmos bei geriausiu atveju pasižymi tik vidutiniškomis optinėmis savybėmis.
SD-M
Silent Drive-Module - naujos kartos Tokina gamybos DC variklis, lemiantis tikslesnį ir tylesnį fokusavimą. Kol kas tėra vienintelis objektyvas su šiuo varikliu, todėl sunku pasakyti kiek šis variklis efektyvesnis už seniau naudotus Tokina variklius. Skirtingai nuo kitų firmų, tai, greičiausiai, ne ultragarsinio fokusavimo principais paremta technologija.
SD
Super Low Dispersion - specialūs objektyvo lęšiai, užtikrinantys mažą spindulių sklaidą objektyve. Taip pasiekiama aukštesnė nuotraukų kokybė, nuotraukose visiškai arba beveik visiškai panaikinamos sferinės ir chromatinės aberacijos (violetinės ar žalsvos spalvos objektų kontūrai nuotraukose).
SZ
Naujos kartos Tokina objektyvų serija, orientuota į populiariausių gamintojų sisteminius fotoaparatus.
SZX
Šiuo metu Tokina taip žymi naujos kartos veidrodinius objektyvus (žr. Reflex), kurie gali būti suderinami tiek su sisteminiais, tiek su veidrodiniais fotoaparatais.
V
Taip žymimi filmavimui pritaikyti objektyvai, kuriuos galima naudoti su specializuota fokuso sekimo (angl. follow focus) įranga.
VCM-S
Vibration Correction Module - taip žymimi objektyvai, turintys ultragarsinius fokusavimo variklius, užtikrinančius tylų ir greitą fokusavimą, bei vaizdo stabilizaciją. Stabilizaciją dažniausiai užtikrina vienas papildomas stiklas su giroskopu ir varikliu, prisitaikantis prie objektyvo virpesių fotografavimo metu. Tiesa, įjungtas stabilizatorius šiek tiek labiau nei įprasta sekina aparato akumuliatorių.
WR
Water Repellent - objektyvai, padengti specialiu sluoksniu, neleidžiančiu susikaupti vandens lašams bei dulkėms ant objektyvo paviršiaus. Šią dangą turintys objektyvai pasižymi ir lengvesniu valymu.
X
Objektyvai, skirti naudoti su Fujifilm X sistemos fotoaparatais.
Griežtai draudžiama šią informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, metodinėje medžiagoje ar kitaip platinti mano surinktą medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti svetainę kaip šaltinį ! mikasbinkis.lt